Kremļa tūkstotis un viena pasaciņa: atskats uz 2018.gadā sameloto

„Meli un acīmredzami safabricējumi,” apmēram tā britu valdība raksturoja Kremļa neveiklo mēģinājumu noslēpt tās mēģinājumu noindēt Skripaļus ar Novičoku Salisburijā, beigās, kad vairs nebija kur sprukt, noorganizējot dīvaino interviju ar aizdomās turamajiem GRU aģentiem. Bet tikpat labi tas varēja tikt izdarīts kādas Kremļa dezinformācijas kampaņas ietvaros, kuru mēs jau novērojam kopš 2018.gada.

Atskatoties uz vairāk kā 1000 Kremļa melošanas gadījumiem, kas konstatēti 2018.gada laikā, var redzēt, ka Ukraina joprojām ir galvenais (un pastāvīgs) Kremļa mērķis. Neskatoties uz to, 2018.gadā mēs redzējām, ka Kremļa dezinformācijas rupori un propagandas mašinērija kopumā ļoti vērsa visu savu spēku pret Eiropas Savienību, it sevišķi Lielbritāniju, tās valdību un drošības dienestiem, jo sanāca „maziņš nesmukumiņš”, proti neveiksmīgs indēšanas gadījums Salisburijā.

Kremlis uzbrukums patiesībai

Dažu mēnešu laikā pēc neveiksmīga bijušā krievu spiega Sergeja Skripaļa slepkavības mēģinājuma Lielbritānijā prokremliskā dezinformācijas mašīna uzņēma apgriezienos, cepot augšā vienus melu stāstu pēc otra. Mēs konstatējām mēģinājumus mūs pārliecināt, ka šis indēšanas gadījums ar kara ķīmisko ieroci ir fetanila pārdozēšana, saindēšanās ar alkoholu vai kādām citām narkotiskām vielām. Turklāt Kremļa mediji mēģināja pārliecināt sabiedrību, ka to izdarīja Ukraina, kāda no ES valstīm, Jūlijas Skripaļas topošā vīramāte, vai pat pati Terēze Meja. Mēs arī dzirdējām, ka ar šo indēšanu pati britu valdība centās novērst sabiedrības uzmanību no iekšējām problēmām, kā arī lai attaisnotu Krievijai uzliktās britu sankcijas vai pat panāktu pasaules kausa boikotu, un protams, šis gadījums ir uzskatāms par vēl vienu pierādījumu rusofobijas eksistencei Lielbritānijā.

Līdz 2018.gada aprīļa vidum mēs konstatējām, ka Kremlis pa dažādiem kanāliem bija izplatījis 31 atšķirīgu vēstījumu par Skripaļu lietu (tagad šo vēstījumu skaits ir jau pārsniedzis 40). Tā to Kremlis dara, piesārņojot informācijas telpu ar maksimāli daudz pretrunām, lai vidējais mediju patērētājs nespētu noskaidrot patiesos faktus. Tai pašā laikā, šī daudzo vēstījumu izplatīšanas taktika palīdz prokremliski noskaņotajiem meļiem aizstāvēt Kremļa intereses, atsaucoties uz jebkuru no vēstījumiem. Un pats mānīgākais ir tas, ka pretrunīgu vēstījumu pārpilnība rada ilūziju, ka objektīva uz faktiem balstīta patiesība nav iespējama un tāpēc tās nav!

Šo pašu daudzo vēstījumu izplatīšanas taktiku Kremlis izmantoja pēc MH-17 pasažieru lidmašīnas notriekšanas Austrumukrainā, un pēc humanitārās palīdzības konvoja nobombardēšanas Sīrijā, kaut arī vēlāk Kremļa spalvainās rokas/pirksta klātbūtne tika pierādīta. Kaut gan skatoties no dezinformācijas skatupunkta, Salisburijas lieta izceļas ar to, ka iepriekšējā gada laikā ar to saistītie Kremļa vēstījumi ir saplūduši ar citām dezinformācijas kampaņām, tai skaitā ar to, kas tika izveidota pēc ķīmiskā uzbrukuma Dumā (Sīrijā).

Kremlis atbalsta un pastiprina melus

Drīz pēc ķīmiskā uzbrukuma nemiernieku kontrolētajai Dumas pilsētai Sīrijā, Kremļa TV kanāli palaida ēterā video sižetu it kā ar bezsamaņā esošiem bērniem, kurus ir ielenkusi profesionāla filmu uzņemšanas komanda ar videokamerām. Šie kadri tika uzrādīti kā pierādījums tam, ka attiecīgais „ķīmiskais uzbrukums ir it kā vienkāršs balto ķiveru organizācijas iestudējums”. Interesanti ir tas, kas prokremliskie dezinformācijas mediji iepriekš apsūdzēja baltās ķiveres ķīmisko uzbrukumu safabricēšanā, bet šoreiz tika vainota Lielbritānija, norādot, ka šī valsts esot liksi viņiem to darīt.

Dezinformācijas kanāli apgalvo, ka Sīrijā izmantotie ķīmiskie ieroči esot nākuši no Britu salām un ka Sīrijā nekad neesot bijuši ķīmiskie ieroči, un to, ka Salisburijas indēšanas gadījums un Sīrijas bombardēšanas notika kādas lielākas anglosakšu provokācijas ietvaros. Turklāt baltās ķiveres esot safabricējušas ķīmisko uzbrukumu Dumā, lai novērstu uzmanību no Salisburijas indēšanas lietas.

Prokremliskie mediji izplatīja melus saistībā ar Salisburijas gadījumu, lai diskreditētu Ķīmisko ieroču aizliegšanas organizācijas (Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons, OPCW) inspektoru darbu pirms tie bija ieradušies Dumā.

Šeit varat aplūkot Salisburijas un Dumas dezinformācijas kampaņu gājumu.

Abas dezinformācijas kampaņas tika izvērstas ne tikai lai radītu apjukumu un vainotu citus, bet arī lai pastiprinātu izplatītos melus un padarītu tos daudz ticamākus.

Tāpat jāsaka, ka ķīmiskie uzbrukumi un ķīmiskie ieroči bija vieni no vispopulārākajām dezinformācijas tēmām 2018.gadā. Prokremliskie dezinformācijas avoti naski izplatīja konspirāciju teorijas par ķīmiskajiem un bioloģiskajiem ieročiem, kā arī biedēja sabiedrību par nenovēršamām provokācijām ar ķīmisko ieroču pielietošanu. Kopumā šie vēstījumi kļuva par tādu kā instrumentu Kremļa rokās, ar kā palīdzību tika sakropļota sabiedrības realitātes uztvere, proti, padarot ķīmisko un bioloģisko ieroču pielietošanu par normālu praksi un ka šos ieročus izmanto visi, izņemot Putina režīmu un tā līdzskrējējus.

Nojauta par Kremļa dezinformāciju

2018.gada beigas iezīmējās ar nopietnu situācijas saasināšanos Azovas jūrā, kad Kremlis sagrāba ukraiņu karakuģus ar visām apkalpēm, pēc tam, kad pret tiem Kremļa kuģi bija atklājuši uguni no lielgabaliem 2018.gada 25.novembrī.

Savukārt attiecīgā dezinformācijas kampaņa par notiekošo Azovas jūrā vairāk kā gadu atpakaļ, pakāpeniski kļūstot daudz intensīvākai, tādējādi sagatavojot augsni tam, kas notika 2018.gada novembra beigās. Prokremliskie mediji ziņoja par holēru netālu no Mariupoles, norādot, ka Ukrainas varas iestādes cer, ka tā izplatīsies tālāk. Tradicionālais vēstījums/sauklis – „Rietumi ir pie visa vainīgi” arī tika izplatīts tāpat kā meli par to, ka Azovas jūra pieder Kremlim.

Incidents Azovas jūrā pierāda, ka Kremlis izvērš ilgtermiņa dezinformācijas kampaņas ne tikai ar mērķi novērst uzmanību un sagrozīt faktus, bet arī, lai iepriekš sagatavotu informācijas telpu tiem notikumiem, kas varētu notikt vai tiks izdarīti realitātē.  

Vai Kremļa dezinformācijas mākonim ir sudraba maliņa?

2018.gads iezīmējas ar to, ka prokremliskās dezinformācijas mašinērijas aktivitātes ir tikušas atklātas un nosodītas. ASV apsūdzības plašākai publikai atklāja prokremlisko kampaņu mērogu, finansēšanas shēmas un modus operandi, kā arī personas un organizācijas, kas aiz visa tā stāv.

Turklāt arī sociālo mediju platformas ir sākušas pretdarboties dezinformācijai. 2018.gada jūnijā un jūlijā Twitter bloķēja vairāk nekā 70 000 000 aizdomīgus lietotāju kontus un turpināja to darīt arī vēlāk. Bez aizdomīgu lapu un kontu slēgšanas, Facebook ir izveidojis īpašu štābu no datu apstrādes un drošības ekspertiem, lai pasargātu vēlēšanas no dezinformēšanas mēģinājumiem. Tas ir tikai sākums, vēl daudz kas būs jāizdara nākotnē.

Epilogs 2019.gadam!

2018.gadā mēs daudz uzzinājām par prokremlisko dezinformācijas kampaņu darbības mehānismiem un izplatītajiem vēstījumiem. Mēs esam kļuvuši daudz vērīgāki un mums ir daudz uzticamāki informācijas avoti. Bet vai tas nozīmē, ka mēs informācijas telpā varam justies daudz drošāk un neuztraukties par to, ka kāds mūs mēģina (dez)informēt? Protams, ka nē! 2018.gada piemēri mums rāda, ka dezinformācija ir eksistējusi gadsimtiem ilgi, un tagad tā tiek pielāgota lietošanai digitālajā ērā. Tāpēc vienmēr esiet uzmanīgi, un arī šogad neaizmirstiet uzdot arvien vairāk jautājumu.

Avoti:

https://euvsdisinfo.eu/year-in-review-1001-messages-of-pro-kremlin-disinformation/

https://euvsdisinfo.eu/how-to-rob-peter-to-pay-paul/

https://euvsdisinfo.eu/skripal-and-the-disinformation-swamp/

https://euvsdisinfo.eu/report/russian-ex-spy-accidentally-overdosed/

https://euvsdisinfo.eu/report/russian-ex-spy-sergei-skripal-committed-suicide/

https://euvsdisinfo.eu/report/ex-head-of-fsb-suspects-ukraine-poisoned-skripal/

https://euvsdisinfo.eu/report/novichok-could-have-come-from-uk-sweden-czech-republic-or-the-baltic-states/

https://euvsdisinfo.eu/report/skripal-was-poisoned-by-the-mother-in-law-to-be/

https://euvsdisinfo.eu/report/britain-poisoned-skripal-to-overshadow-other-issues/

https://euvsdisinfo.eu/report/uk-poisoned-the-russian-ex-spy-skripal-to-stage-a-boycott-of-the-coming-world-cup-in-russia/

https://euvsdisinfo.eu/nine-ways-to-confuse-us-about-mh17/

https://euvsdisinfo.eu/when-nothing-is-true-and-everything-is-possible/

https://euvsdisinfo.eu/a-movie-as-new-evidence-on-fake-chemical-attack-again/

https://euvsdisinfo.eu/smear-campaign-against-civilian-rescuers-in-syria-continues/

https://euvsdisinfo.eu/report/syrias-chemical-weapons-were-created-by-the-british-even-after-sanctions-had-been-imposed-on-assad/

https://euvsdisinfo.eu/report/everyone-knows-that-syria-has-no-chemical-weapons/

https://euvsdisinfo.eu/report/skripal-poisoning-and-syria-bombing-a-big-anglo-saxon-provocation/

https://euvsdisinfo.eu/report/the-white-helmets-fabricated-douma-chemical-attack-when-the-uk-theory-about-the-alleged-chemical-attack-in-salisbury-started-to-fall-apart/

https://euvsdisinfo.eu/report/the-opcw-was-unable-to-establish-the-origin-of-the-nerve-agent-used-in-the-skripal-attack/

https://euvsdisinfo.eu/timeline-how-russia-built-two-major-disinformation-campaigns/

https://euvsdisinfo.eu/tailored-for-disinformation-heavy-users-conspiracy-theories-on-biological-weapons/

https://euvsdisinfo.eu/report/ukrainian-troops-deployed-combat-drones-to-carry-out-chemical-provocation-in-donbass/

https://euvsdisinfo.eu/russias-long-term-disinformation-plan-for-the-azov-sea/

https://euvsdisinfo.eu/report/ukraine-infected-the-azov-sea-with-cholera/

https://euvsdisinfo.eu/ria-writing-and-geography/

https://euvsdisinfo.eu/fuel-hysteria-sow-discord-spread-confusion-detailed-account-on-manipulation-attempts-before-us-elections/

https://euvsdisinfo.eu/figure-of-the-week-13/

https://euvsdisinfo.eu/russian-election-meddling-in-the-us-and-beyond/

https://euvsdisinfo.eu/commanding-the-trolls/

https://euvsdisinfo.eu/figure-of-the-week-70-million/

https://techcrunch.com/2018/08/27/twitter-suspends-more-accounts-for-engaging-in-coordinated-manipulation/

https://euvsdisinfo.eu/figure-of-the-week-32/

https://euvsdisinfo.eu/figure-of-the-week-20-2/

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s