Kremlis melo: Baltijas valstīs, tostarp Latvijā, atdzimst neonacisms un revanšisms

Dezinformācija:

Prokremliskie mediji turpina izplatīt apgalvojumus, ka Baltijas valstīs, tostarp Latvijā atdzimst neonacisms un revanšisms. Turklāt Latvijā cīnās par pieminekļu, kas simbolizē padomju uzvaru, nojaukšanu.

https://baltnews.lv/riga_news/20190117/1022646045/lavrov-v-pribaltike-vozrozhdaetsya-neonacizm-i-revanshizm.html

https://eadaily.com/ru/news/2019/01/17/lavrov-v-pribaltike-i-polshe-vozrozhdaetsya-neonacizm-i-revanshizm

Atmaskojums:

Kremļa idejas atbalstošie mediji jau vairākus gadus turpina izplatīt diskreditējošus un melīgus apgalvojumus par dažādu autoritatīvu vai totalitāru režīmu atdzimšanu Baltijas valstīs, tostarp Latvijā. Lai spētu jebkādi reaģēt uz šiem acīmredzami melīgajiem un pretenciozajiem apgalvojumiem, ka Baltijā, tai skaitā Latvijā atdzimst neonacisms un revanšisms, turklāt valsts politikas līmenī, ir nepieciešams noskaidrot ko šie jēdzieni patiesībā nozīmē.

Neonacisms ir Politiskā kustība Rietumeiropā, kura radusies pēc Otrā pasaules kara, kas mēģina restaurēt nacismu, apbrīno Ādolfu Hitleru un labējā spārna partijas uzskatus, kurus viņš vadīja Vācijā no 1933. līdz 1945. gadam.

Savukārt revanšisms ir vēlme, prasība atgūt valsts kādreiz zaudētās teritorijas. Termins radies 19.gs. 70.gados, kad pēc Francijas zaudējuma Francijas-Prūsijas karā Elzasas-Lotringas apgabals, kurā dzīvoja gan vācieši, gan franči, pārgāja Vācijas impērijas rokās. Sabiedrībā un tālāk arī politiķu vidū radās prasība atgūt šīs teritorijas. Definīcijai vairāk atbilst Kremļa izvērstā politika un pēdējo gadu izvērstajām aktivitātēm.

Tā kā Baltijas valstis pašas ir piedzīvojušas Nacistiskās Vācijas okupācijas režīmu un vēsturiski nav izcēlušās ar teritoriālām ambīcijām, kuras tiktu apmierinātas ar kādas valsts okupāciju ir grūti saskatīt neonacisma un revanšisma tendenču atgriešanos Baltijas valstu politikās. Turklāt ja jau minētās ideoloģijas patiešām sasniegtu kaut cik lielu atbalstu Latvijā un citās Baltijas valstīs, tad tas vispirms atspoguļotos vēlētās varas portretā, nevis Kremļa tendenciozajos vēstījumos. Turklāt Eiropas Parlaments un tā dalībvalstis ir iesaistījušās aktivitātēs, lai novērstu neonacistu un neofašistu grupu aktivitātes un to augšanu Eiropā, kas īpaši aktivizējas lielajās Eiropas pilsētās, piemēram, Vācijā. Savukārt Latvijas Nacionālās drošības koncepcijas plāns paredz, ka Latvijā perspektīvā var palielināties Eiropā darbojošos radikālo un ekstrēmo kustību – skinhedu (ādgalvju), neonacistu, totalitāru sektu piekritēju – aktivitātes. Atsaucoties uz Valsts drošības dienesta (VDD) sniegto informāciju Latvijā ir zems terorisma draudu līmenis un VDD ziņojumos norādītā informācija par Konstitucionālās iekārtas draudiem Latvijā vairāk saistās ar KF interešu aktivitātēm, savukārt ekstrēmi noskaņotu grupu tai skaitā neonacistu aktivitātes netiek novērotas Latvijā.

http://tezaurs.lv/#/sv/neonacisms

https://www.collinsdictionary.com/dictionary/english/neo-nazi

https://en.oxforddictionaries.com/definition/revanchism

https://www.dictionary.com/browse/revanchism

https://www.letonika.lv/groups/default.aspx?title=Nacistisk%C4%81s%20V%C4%81cijas%20okup%C4%81cijas%20re%C5%BE%C4%ABms/32547

https://www.rand.org/blog/2017/02/dealing-with-a-revanchist-russia.html

http://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20181018IPR16527/parliament-demands-ban-on-neo-fascist-and-neo-nazi-groups-in-the-eu

https://likumi.lv/doc.php?id=217772

https://vdd.gov.lv/en/useful/annual-reports/

Papildus avoti:

http://europa.eu/rapid/press-release_STATEMENT-17-2722_en.htm

https://www.splcenter.org/fighting-hate/extremist-files/ideology/neo-nazi

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s