Kremlis iejaucas ES valstu vēlēšanās un referendumos: dažas taktikas

Kremlis iejaucas citu valstu iekšpolitiskajos procesos, it sevišķi vēlēšanās un referendumos daž ne dažādos veidos. Dažu neseno Eiropas valstu vēlēšanu un referendumu laikā mēs esam novērojuši, ka Kremlis izmanto vairākas taktikas un metodes, piemēram, „uzbrūkot”/aizskarot kādu personīgi, izvēršot hakerēšanas un informācija nopludināšanas operācijas, izplatot viltus vēstījumus, uzjundījot jūtas un emocijas sociālajos medijos, veicot kiberuzbrukumus, utml., lai panāktu attiecīgo vēlēšanu iznākumu maksimāli atbilstošu Putina režīma iekšpolitiskajām un ārpolitiskajām interesēm. Neskatoties uz lielo pielietojamo metožu skaitu, Kremlis tomēr visvairāk nodarbojas ar informācijas sagrozīšanu un ar tās manipulēšanu. Melīgie aktori parasti izvēlas sagrozīt informāciju, jo tas ir efektīvi un sanāk samērā lēti.

Paralēli Kremļa pielietoto taktiku evolūcijai pieaug arī to mēroga un ietekmes izpēte. Mēs esam apkopojuši dažus skaitļus un datus, atskatoties uz dažām vēlēšanām un referendumiem, kas nesen notika Eiropas valstīs, lai parādītu šī apdraudējuma mērogu.

VIENKĀRŠĀS INFORMĀCIJAS MANIPULĒŠANAS TAKTIKAS

Prokremliskie aktori manipulē un sagroza informāciju, lai ietekmētu vēlēšanu rezultātus. No vienas puses, tie izplata noteiktus dezinformējošus vēstījumus, piemēram, attiecībā uz Katalonijas neatkarības referendumu prokremliskie mediji vēstīja, ka Spānija un Eiropa atrodas dziļā krīzē, kā arī centās sakāpināt negatīvas emocijas jau sociālajos medijos notiekošajās diskusijās par šo tēmu.

Citos gadījumos, piemēram, attiecībā uz 2017.gada parlamenta vēlēšanām Vācijā, prokremliskie aktori jaucās vēlēšanās ar samākslota atbalsta radīšanu kādai noteiktai politiskajai partijai vai kandidātam informācijas telpā. Savukārt attiecībā uz 2018.gada parlamenta vēlēšanām Itālijā, prokremliskie aktori aktīvi izplatīja pret imigrāciju vērstus vēstījumus, ko viņiem veiksmīgi izdevās izdarīt, izmantojot to Itālijas sabiedrības daļu, kas krasi iestājas pret imigrāciju.

Prokremliskie aktori attiecībā uz vēlēšanām bieži cenšas radīt informatīvo haosu un apjukumu, izplatot pretrunīgus vēstījumus, it kā no „abām” vai vairākām ieinteresēto pusēm, par politisko tematiku, piemēram, to labi varēja redzēt Brexit referenduma laikā. Lai arī kremlis atklāti atbalstīja Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības, prokremliskie mediji, aktori un troļļi sociālajos medijos un informatīvajā vidē kopumā izplatīja gan pro-, gan anit- Brexit vēstījumus pirms referenduma.

EMOCIJU SAKĀPINĀŠANA INFORMĀCIJAS TELPĀ AR BOTIEM

Mēs esam noskaidrojuši, ka botiem sociālajos medijos ir liela nozīme, lai veiksmīgi iejauktos citu valstu vēlēšanu procesos. Piemēram, ar botu palīdzību tika panākta strauja pret Eiropas Savienību vērstu vēstījumu izplatīšana britu sociālajos medijos laikā pirms Brexit referenduma.

Boti veidoja vienu ceturto daļu no visiem sociālo mediju kontiem, kas izplatīja prokremliskos vēstījumus neoficiālā Katalonijas neatkarības referenduma laikā.

MANIPULĒŠANA AR TRADICIONĀLAJIEM MEDIJIEM

Papildinot sociālajos medijos pielietotās taktikas, prokremliskie aktori bieži vien manipulē ar tradicionālajiem medijiem, proti, izplata dezinformāciju un maldinošus vēstījumus, atsaucoties uz prokremliskajiem medijiem. Pēc tam attiecīgie vēstījumi tiek izplatīti ar citu informācijas kanālu/avotu palīdzību, tādējādi radot sajūtu, ka izplatītie meli ir leģitīma patiesība.

Šāda pieeja bija samērā efektīva vairākos gadījumos. Piemēram, ar RT un Sputnik rakstiem bieži dalījās cilvēki Spānijā attiecībā uz Katalonijas referendumu. Līdzīgi RT un Sputnik bija starp visietekmīgākajiem medijiem Itālijā pirms 2018.gada parlamenta vēlēšanām.

Papildus avoti lasīšanai:

Disinformation and ‘fake news’: Final Report“. (2019). UK Parliament Select Committee on Culture, Media and Sport.

Putin’s Asymmetric Assault on Democracy in Russia and Europe: Implications for US National Security“. (2018). Minority Staff Report, Committee on Foreign Relations of the United States Senate.

Putin’s Brexit? The Influence of Kremlin Media and Bots During the 2016 UK EU referendum“. (2018). 89up.

The Construction of Anti-Immigration Electoral Messages in Italy“. (2018). Alto Data Analytics.

Alonso, N. (2018). “US Senate Report Condemns Russian Interference in Catalan Referendum“. El Pais.

Bastos, M. and Mercea, D. (2017). “The Brexit Botnet and User-Generated Hyperpartisan News“. Social Science Computer Review.

Applebaum, A., Pomerantsev, P., Smith, M., and Colliver, C. (2017). “‘Make Germany Great Again’. Kremlin, Alt-Right and International Influences in the 2017 German Elections“. Institute for Strategic Dialogue, LSE Institute of Global Affairs.

Neudert, L., Kollanyi, B. and Howard, P. (2017). “Junk News and Bots during the German Parliamentary Election: What are German Voters Sharing over Twitter?” Computational Propaganda Research Project, University of Oxford.

Milosevich-Juaristi, M. (2017). “The ‘Combination’: An Instrument in Russia’s Information War in Catalonia“. Real Instituto Elcano.

Far Right Targets Germany on Reddit“. (2017). DFR Lab, Atlantic Council.

#ElectionWatch: German Fringe Media Targets Russian Social Media Platform“. (2017). DFR Lab, Atlantic Council.

#ElectionWatch: Final Hours Fake News Hype in Germany“. (2017). DFR Lab, Atlantic Council.

Russian TV’s View on Catalonia Referendum: Europe Falling Apart and Spain Compared to Ukraine“. (2017). EUvsDisinfo.

Alandete, D. (2017). “Russian Network Used Venezuelan Accounts to Deepen Catalan Crisis“. El Pais.

Avoti:

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s