Kremlis melo: Latvija diskriminē krievvalodīgos valsts iedzīvotājus, liedzot tiem iespēju iesnigt dokumentus valsts iestādēs vai reģistrēt uzņēmējdarbību krievu valodā

Dezinformācija:

Prokremliskā ziņu aģentūra inosmi.ru atsaucoties uz Polijas laikraksta „Gazeta Wyborcza” publikāciju ziņo, ka Latvija diskriminē krievvalodīgos valsts iedzīvotājus, jo neprotot valsts valodu tie nav patstāvīgi spējīgi aizpildīt dokumentus valsts iestādēs, lai uzsāktu uzņēmējdarbību vai iesnigtu dokumentus pabalstu saņemšanai.

https://inosmi.ru/politic/20190403/244868255.html

Atmaskojums:

Publikācijā izvirzītie apgalvojumi ir aplami un atspoguļo Kremļa izplatītās propagandas vēstījumus par krievvalodīgo tiesību diskrimināciju Latvijā, lai gan reāla pamatojuma tam nav. Atsaucoties uz valsts valodas likumu, Latvijas Republikas valsts valoda ir viena, un tā ir latviešu valoda. Kas nozīmē, ka pilsoņiem būtu jābūt kaut vai minimālām valodas prasmēm. Tas pats noteikums attiecas arī uz cilvēkiem, kuri vēlas iegūt Latvijas pilsonību. Saskaņā ar Pilsonības likumu, lai iegūtu Latvijas pilsonību personai ir jānokārto naturalizācijas eksāmens, kurā tiek novērtētas ne tikai vispārējās zināšanas, bet arī valsts valodas iemaņas. Savukārt personām, kuras Latvijā ir ieceļojušas darba, mācību vai kādā citā nolūkā ir jāgriežas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē, kurā latviski nerunājošām personām palīdzes nokārtot nepieciešamos dokumentus, uzturēšanās atļaujas vai dokumentus darba uzsākšanai.

Turklāt Latvijas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes, Valsts nodarbinātības aģentūras, Valsts ieņēmuma dienesta, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras, Labklājības ministrijas, Veselības ministrijas un daudzu citu valstisku struktūru mājaslapas ir pieejamas trīs valodās [latviešu, angļu un krievu], līdz ar ko apgalvojums, ka krievvalodīgās personas, kuras neprot latviešu valodu tiek diskriminētas, jo tām tiek liegta iespēja iegūt informāciju vai iesniegt nepieciešamos dokumentus ir aplams, jo svarīgākā informācija par pakalpojumiem, pabalstiem vai nodokļiem ir pieejama ari krievu valodā. Pie tam, katrai iestādei ir pieejams kontakttālrunis uz kuru var zvanīt neskaidrību gadījumā.

Kas attiecas uz uzņēmumu reģistrēšanu svešvalodā, tad saskaņā ar Valsts valodas likuma 10. panta trešo daļu dokumentus svešvalodā no personām pieņem, ja tiem pievienots Ministru kabineta noteiktajā kārtībā vai notariāli apliecināts tulkojums valsts valodā.

Papildus tam visam ir jāpiemin, ka krievi ir viena no izplatītākajām etniskajām grupām Eiropā. Saskaņā ar Apvienoto Nāciju Starptautiskās migrācijas datiem – Vācijā, Francijā un citās Eiropas valstīs arī ir iespaidīga krievvalodīgo un citu tautību diaspora, pat lielāka kā Baltijas valstīs. Taču neskatoties uz to, neviena no šīm valstīm nav ieviesusi krievu valodu par savu otro oficiālo valsts valodu, un visi nepieciešamie dokumenti ir jākārto vai nu oficiālajā valsts valodā, vai angļu valodā.

Valsts valodas likums

https://likumi.lv/doc.php?id=14740

Pilsonības likums

https://likumi.lv/ta/id/57512-pilsonibas-likums

Latvijas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes mājaslapa (ru)

https://www.pmlp.gov.lv/ru/

Valsts nodarbinātības aģentūras mājaslapa (ru)

www.nva.gov.lv/index.php?new_lang=ru

Valsts ieņēmumu dienests (ru)

https://www.vid.gov.lv/ru

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras mājaslapa (ru)

https://www.vsaa.gov.lv/ru/

Labklājības ministrijas mājaslapa (ru)

http://www.lm.gov.lv/rus

Veselības ministrijas mājaslapa (ru)

http://www.vm.gov.lv/ru/

International migrant stock: The 2017 revision

https://www.un.org/en/development/desa/population/migration/data/estimates2/estimates17.asp

Papildus literatūra:

Russia’s ‘Slow Bleeding’ Brain Drain

Economic and political issues are increasingly pushing emigrants to Western countries.

https://www.usnews.com/news/best-countries/articles/2016-10-06/countries-with-the-most-russian-emigrants

Russians in the world:

https://www.atlasofhumanity.com/russians

Central Statistical bureau of Latvia: Indicators of foreign affiliates in Latvia by kinds of activities and controlling countries (NACE Rev. 2, sections B-N, excluding K, including S95)

http://data1.csb.gov.lv/sq/27550

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s