Kremlis jau piecus gadus melo par MH17 katastrofu

Piecu gadu garumā jau izplatīti vairāk kā 9 000 000 melīgu tvītu par MH17 nelaimi. Mēs mazliet papētījām kā troļļi izplatīja dezinformāciju par MH17 notriekšanu.

Ir jau pagājuši pieci gadi kopš prokremliskie mediji un Interneta pētniecības aģentūra, proti, bēdīgi slavenā Kremļa troļļu ferma Pēterburgā izplata melus par MH17 katastrofu, tās iemesliem un vainīgajiem. Apskatot 160 dezinformācijas gadījumus par MH17, kas ir apkopoti EUvsDisinfo izveidotajā Kremļa melu arhīva un citus neskaitāmus pētījumus par dažādām melošanas taktikām par šo gadījumu, var rasties iespaids, ka mēs esam redzējuši pilnīgi visu.

Mēs jau zinām kā Kremļa troļļu ferma, izmantojot viltus sociālo mediju kontus, veido diskusijas par MH17 katastrofu sociālajos medijos un manipulē ar tām. Mēs redzam un saprotam mērogu, kādā viņi darbojas jau kopš pirmās dienās pēc katastrofas un cik masīvu informācijas kampaņu viņi ir izvērsuši pret Ukrainu. Interesanti ir tas, ka ar to viss vēl nav beidzies. Arī mēs turpinām savu darbu! Mēs gribam labāk saprast kā strādā troļļi un cik produktīvi tie bija melīgo vēstījumu par MH17 katastrofu izplatīšanā. Šis gadījums ir interesants vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, dezinformācijas mašīna neapstājās pat tad, kad starptautiskā izmeklēšanas grupa bija savākusi un publicējusi neapgāžamus pierādījumus. Otrkārt, pētot šo gadījumu, mēs varam atklāt dažādas Kremļa troļļu pielietotās taktikas, izplatītos vēstījumus un izmatotos instrumentus.

No 9 000 000 tvītu, ko Twitter bija identificējis kā Interneta pētniecības aģentūras veidotus, mēs tuvāk papētījām tikai tos, kuros bija iekļauts nelaimīgās lidmašīnas numurs – MH17. To izdarot, mēs identificējām 692 unikālos Twitter kontus, kas aktīvi čivina par attiecīgo tēmu, kā arī spējām izsekot saturu, ar ko tie dalās.

Laika un satura nepārtraukta plūsma

Pats pirmais tvīts no šīs grupas tika publicēts jau katastrofas dienā, 2014.gada 17.jūlijā. Savukārt pēdējais pieejamais tvīts tika nopublicēts 2018.gada 6.jūnijā.Visu šo laiku attiecīgie konti bija aktīvi neregulāri. To vislielākā aktivitāte sakrīt ar šīs lietas svarīgākajiem datumiem:

Troļļu reakcija bija ne tikai laicīga, bet tā arī atbilda to mērķauditoriju noskaņojumam. Izanalizējot atsevišķus troļļu kontus, kļūst redzams, ka kamēr pozitīvo reakcijuun retvītu skaits ir mazs, tikmēr klikšķu skaits uz attiecīgo saiti ir pārsteidzoši liels. No 601 saitēm, kuras bija iekļautas mūsu izvēlētajos tvītos, 216 bija tādas, kur iespējams redzēt, cik daudz tās ir vērtas vaļā. Mēs izpētījām visas 216 saites uz rakstiem, kas bija iekļautas Kremļa troļļu fermas tvītos.

Statistiski uz 100 skatījumiem tiek panākts viens klikšķis. Mūsu gadījumā 216 saites tika klikšķinātas vairāk kā 37 000 reižu! Šie skaitļi rāda, cik ļoti bija iesaistījusies troļļu mērķauditorija. Visvairāk klikšķinātās saites nāca no ria.ru (2015.gada 17.jūlijs, vēstījums par jautājumiem, kurus nekad nebūs iespējams atrisināt); kaut kas nāca arī no inosmi.ru (2014.gada 3.augusts, stāsts par to kā ASV nepatiesi apsūdz Krieviju MH17 notriekšanā, slēpjot izlūkinformāciju, kas pierāda, ka Ukrainas puse ir pastrādājusi šo noziegumu). Vēlāk parādījās saites no riafan.ru nu RT krievu valodas versijas. Savukārt Russia Insider bija viens no dažiem visbiežāk izmantotajiem medijiem, kurš izplatīja vēstījumu par Ukrainas un Rietumu atbildību šajā noziegumā (2015.gada 22.jūlijs).

Tikai retos gadījumos dezinformācija sastāv no viena vēstījuma, jo tās mērķis ir sasniegt dažādas mērķauditorijas, izplatot dažādus vēstījumus. Bet kāpēc? Tāpēc ka tādejādi palielinās iespējamība sasniegt lielāku auditoriju. Piemēram, ne tikai tie cilvēki, kuri jau savos prātiņos ir „izdomājuši”, ka MH17 nelaimi izraisīja Ukrainas puse (šis dezinformācijas vēstījums dominēja gan krievu, gan angļu valodā prokremliskajos medijos), bet arī tos, kuri gribētu vainot ASV, šāds vēstījums tika izplatīts vācu un holandiešu valodās. Vēl dezinformācijas kampaņas mērķis ir radīt iespējami lielāku informatīvo apjukumu. MH17 gadījumā tas tika panākts ar vēstījumu par „neatrisinātajiem jautājumiem” par šo negadījumu, kas mazināja starptautiskās izmeklēšanas rezultātu ticamību, liekot tos apšaubīt. Šādi Kremlis mēģina pārliecināt auditoriju, ka patiesībā mēs neko droši nezinām.

Bet mēs, EUvsDisinfo komanda gan droši zinām, ka starptautiskās izmeklēšanas grupa un vairākas bezpeļņas organizācijas jau daudzas reizes ir pierādījušas Krievijas vainu MH17 notriekšanā, beigās pat tika panākta krimināllietas uzsākšana pret vienu Ukrainas un trīs Krievijas pilsoņiem par MH17 notriekšanu un 298 pasažieru noslepkavošanu.

P.S. Meli ir un paliek meli, pat ja tie tiek malti uz riņķi jau piecus gadus pēc kārtas!

Avoti:

https://about.twitter.com/en_us/values/elections-integrity.html

https://web.archive.org/web/20190711155800/https:/ria.ru/20150717/1132563693.html

https://web.archive.org/web/20190711155657/https:/inosmi.ru/world/20140806/222176357.html

https://www.om.nl/onderwerpen/mh17-crash/

https://www.om.nl/onderwerpen/mh17-crash/@106096/prosecution-four/

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s