Kremlis manipulē ar informāciju, melo un groza faktus: Sputnik Polska

Sputnik Polska ir tikai kārtējās Kremļa dezinformācijas kampaņas netīrā aisberga redzamā daļa!

Prokremlisko aktoru darbības informācijas telpā notiek daudz plašāk, tur darbojas ne tikai „valsts” sponsorētie mediji un troļļu fermas. Kā redzams no Info Ops Polska pēdējā ziņojuma, dezinformācijas vēstījumus var izplatīt neskaitāmi aktori, izmantojot veselu lērumu dažādu instrumentu, lai dienas beigās nebūtu iespējams īsti noskaidrot, kas ir šīs attiecīgās dezinformācijas pirmavots un vienkāršajam lasītājam, piemēram Imantam Burvim un Agnesei Rakovskai, nerastos šaubas par to, ka šī informācija ir meli, un ka tā varētu būt sagrozīta. Ziņojuma autori tuvāk apskatīja vienu no Polijas visaktuālākajiem jautājumiem, kuru Kremļa mediji bieži izmanto dezinformācijas kampaņās pret Poliju. Tā ir Ukrainas un Polijas kopīgā vēsture un savstarpējās attiecības. Attiecīgā ziņojuma autori izmeklēšanas laikā vienkārši gāja pa prokremlisko vēstījumu kibertelpā.

Viss sākās ar interneta mājaslapu

Polijai un Ukrainai ir gara, bagāta un brīžiem ļoti sāpīga kopīgā vēsture, abām nācijām ir daudz kas kopīgs. Saskaņā ar vairākiem statistikas avotiem aptuveni 900 000 līdz 1 200 000 Ukrainas pilsoņu pašlaik dzīvo un strādā Polijā. Imigrācija sākās 2014.gadā līdz ar situācijas saasināšanos Austrumukrainā, pateicoties Krievijas Federācijas militārajai agresijai un daudzajām iespējām, ko piedāvāja Polijas ekonomika. Ņemot vērā šo fonu, šis jautājums joprojām paliek gan politiķu, gan dezinformātoru dienas kārtībā.

Sputnik Polska visu šo laiku ir bijis ļoti aktīvs medijs dezinformācijas izplatīšanā par šo tēmu. Viens no izplatītajiem vēstījumiem ir par sociālajiem un ekonomiskajiem jautājumiem, kas ir tuvi un sāpīgi daudziem poļiem. No vienas puses Sputnik Polska cenšas bīdīt prātu čakarējošus vēstījumus, vainojot ukraiņus par to, ka viņu dēļ Polijā ir krities dzīves līmenis (protams, ka tā nav, dzīves līmenis Polijā ir dinamiski uzlabojies pēdējo dažu gadu laikā). No otras puses, šis melojošais kremļa medijs cenšas radīt basņu par „Polijā izkalpinātajiem ukraiņu vergiem”. Sanāk, ka Sputnik Polska nonāk pretrunā ar sevi, jo tā mērķis ir sarīdīt poļus ar ukraiņiem, katram stāstot savu melu stāstu. Citiem vārdiem, tā ir „skaldi un valdi” taktika. Savukārt EUvsDisinfo komanda šos Kremļa melus ir jau atmaskojusi neskaitāmas reizes. Saskaņā ar šo Kremļa samurgoto vēstījumu „Polija ir valsts, ka nav godīga pret cilvēkiem”. Ar šo vēstījumu Kremlis cenšas kurināt etnisko neiecietību/naidu starp poļiem un ukraiņiem, kā arī pārliecināt mērķauditoriju, ka Polija ir zeme bez jebkādām iespējām, kur patvērumu meklējošiem cilvēkiem jākļūst par „Polijas vergiem”. Ar mērķi pastiprināt izplatīto dezinformāciju, Sputnik Polska publicē rakstu, atsaucoties uz kaut kāda Krievijas Federācijas Cilvēktiesību aizsardzības dienesta no pirksta izzīsta maldinoša ziņojuma, kurā teikts, ka Polijā patvērumu meklējoši ukraiņi it kā rada epidemioloģisku risku šai valstij. Šis vēstījums parādījās arī Kremļa galvenajos medijos, kuri bez ukraiņu imigrantu nozākāšanas, arī šausminājās par Eiropas Savienības piešķirto bezvīzu režīmu Ukrainas pilsoņiem.

Info Ops Polska pēdējā ziņojumā norādīts, ka Sputnik Polska savos vēstījumos izmanto arī sarežģīto Polijas-Ukrainas vēsturi, cenšoties iebiedēt mērķauditoriju, melojot ka Ukrainas iedzīvotāji ir apsēsti ar fašisma idejām un Banderas personības kultu, un ka Ukrainas vainas dēļ tūlīt sāksies pasaules karš ar kodolieroču pielietošanu.

Kremļa melu izplatīšanas modelis

Tikko kā Sputnik Polska vietnēparādās prātu čakarējošs dezinformācijas vēstījums, vēl nekas nav beidzis, jo tas ir tikai kārtējās Kremļa informācijas operācijas sākums. Attiecīgie meli tiek izplatīti tālāk, izmatojot dažādus aktorus un pieejamos instrumentus, lai tie sasniegtu maksimāli lielāku auditoriju.

Parasti Sputnik saturs tiek pavairots (atsevišķos gadījumos saturs var tikt mazliet izmainīts) un izplatīts caur dažādām citām interneta vietnēm, kuru profils atbilst attiecīgajai tēmai/vēstījumam. Nākamā informācijas operācijas posma ietvaros, tie paši vēstījumi tiek nopublicēti vairākos blogos. Attiecīgo melu saturs var tikt mainīts, lai tas atbilstu izvēlēto blogu blogeru stilam. Tādejādi tiek panākts, ka prokremlisko vēstījumu „trieciens” paliek nemainīgs. Pēc tam šī melīgā informācija tiek izplatīta sociālajos medijos (arī tie tiek izvēlēti atbilstoši attiecīgai tematikai). Kremļa aktori mēdz arī iesaistīties diskusijās, gan internetā, gan rakstu komentāru sadaļās. Tie komentē un atstāj saites uz „citiem” interneta medijiem un blogiem, kas tiek izmantoti, lai izplatītu Kremļa vēstījumus. Tie parasti nedalās ar saitēm, kas pa tiešo ved pie Sputnik Polska rakstiem, jo ja izdodas paslēp saikni ar prokremlisko krievu avotu, tad attiecīgais vēstījums it kā varētu iegūt lielāku ticamību un izskatīties daudz dabīgāks.

Informācijas operācijas beigu posmā, parasti, notiek mikrotārgetings (micro-targeting), tas nozīmē to, ka prokremliskie aktori nosaka un atlasa mazākas atsevišķas mērķauditorijas vai pat atsevišķus indivīdus cerībā, ka tie pēc noteiktas psiholoģiskas ietekmes izdarīšanas uz viņiem, tie attiecīgo vēstījumu izplatīs tālāk savos medijos/kanālos, padarot Kremļa informācijas operāciju daudz efektīvāku. Cik zināms, prokremliskie aktori diezgan labi izpēta un izanalizē šo mazo mērķauditoriju uzvedību, stiliņu un vājās vietas, pirms to ar viltu iesaistīt informācijas operācijā. Informācijas operācija ir izdevusies, ja dezinformācija ir sasniegusi lielāko daļu mērķauditorijas gan sociālajos, gan tradicionālajos medijos. Arī ar to vēl viss nav beidzies, jo veiksmīga informācijas operācija paver ceļu un dod iespēju izvērst daudz sarežģītākas psiholoģiskās operācijas, kur tiek izmantoti jau citi daudz sarežģītāki un taustāmāki rīki!

Šeit aprakstītā stratēģija ir tikai viens no Kremļa „informācijas skalošanas” operāciju piemēriem, kas jau neskaitāmas reizes ir apskatīts daudzos citos pētījumos un kontekstos (skatīt, GMF, DFR Lab un Avaaz). Šo operāciju mērķis ir paslēpt Kremļa iesaisti un dalību, lai attiecīgajam vēstījumam radītu maksimāli lielu ticamību. Tāpēc tiek veidoti viltus konti sociālajos medijos, „neatkarīgas” nesaistītas mājas lapas, kas pārpublicē šo viltus saturu, to mazliet sagrozot un tālāk izplatot ar viltus sociālo mediju kontu palīdzību. Mūžīgais propagandas ritenis kā teikt!

P.S. Acīmredzot mazgāšana ne vienmēr nozīmē padarīt kaut ko tīru!

Avoti:

Click to access Raport_PL_Migracje-z-Ukrainy_net.pdf

http://wyborcza.pl/7,156282,24522397,smartfony-policzyly-ukraincow-ile-ukrainek-planuje-miec-dzieci.html?disableRedirects=true

https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/zielinska-o-srodkach-unijnych-poziom-jakosci-zycia-polakow-bardzo-sie-podnosi,935844.html

https://euvsdisinfo.eu/?s=avaaz

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s