Top 10 Kremļa meli par Gruzijas karu:

Krievijas Bruņoto spēku pārstāvis Anatolijs Nogovitsins (Anatoliy Nogovitsyn) tur rokās, pēc viņa teiktā, Gruzijā atrastu ASV pilsoņa pases kopiju.

Lai stiprinātu savas pozīcijas visā pasaulē, Kremlis aktīvi izvērsa informācijas/dezinformācijas kampaņu plašāka hibrīdkara pret Gruziju ietvaros. Lai sasniegtu savus ģeopolitiskos mērķus, Krievijas iestādes izmanto dažādu instrumentu kopumu, ieskaitot militāros, finanšu, ekonomiskos, kultūras un informācijas instrumentus. Pēdējo gadu laikā Kremlis pastiprināti izvērš propagandas un dezinformācijas kampaņas, lai ietekmētu sabiedrisko domu. Pirmā plaša mēroga dezinformācijas kampaņa bija vērojama Krievijas iebrukuma laikā Gruzijā. Tajā vecais un rupjais Putina propagandas modelis izplatīja klajus un absurdus melus par situāciju kopumā. Lūk, TOP 10 meli par Krievijas-Gruzijas karu, kam liela daļa sabiedrības ne tikai Krievijā, bet visā pasaulē, it sevišķi naivajās vecajās Eiropas Savienības valstīs, joprojām tic.

1. Pārspīlēts kritušo skaits Dienvidosetijā Gruzijas militārās operācijas laikā, lai gan Krievijas iebrukuma laikā krita daudz vairāk gruzīnu, it sevišķi mierīgie iedzīvotāji.

Kremļa meli: Gruzijas operācija Dienvidosetijā bija genocīda akts, kurā tika nogalināti vismaz 2000 osetīnu. Sākumā to apgalvoja Dienvidosetijas masu mediji, pēc tam to atkārtoja arī prokremliskie mediji Krievijā. Šos melus Putina režīms izmatoja kā casus belli.

Atmaskojums: Saskaņā ar pašas Krievijas Izmeklēšanas komitejas datiem konflikta laikā tika nogalināti 162 Dienvidosetijas iedzīvotāji (no 30 000 pirms kara Dienvidosetijā dzīvojošajiem). Salīdzinājumam – saskaņā ar gruzīnu avotiem krievu iebrukuma laika tika nogalināti 224 Gruzijas civiliedzīvotāji, to skaitā ārvalstu žurnālisti.

2. Krievijas mediji apgalvoja, ka Gruzijas artilērija nolīdzināta līdz ar zemi Chinvali pilsētu. Patiesībā tika iznīcinātas un bojātas tikai 5% ēkas.

Kremļa meli: Tiek apgalvots, ka Gruzijas artilērija iznīcinājaDienvidosetijas galvaspilsētu Chinvali. Krievijas TV nepārtraukti demonstrēja video sižetus ar iznīcinātajām un sagrautajām pilsētas ainavām un Kremļa centieniem atjaunot pašpasludināto republiku par Krievijas nodokļu maksātāju naudu.

Atmaskojums: Satelītattēlu analīze parādīja, ka lielākā daļa Chinvali pilsētas ēku nav bojātas. Salīdzinājumam – Gruzijas anklāvi uz ziemeļiem no pilsētas cieta daudz vairāk krievu ofensīvas laikā. Vēlāk vietējos gruzīnus no savas zemes padzina Dienvidosetijas kaujinieki, sākās sistemātiska gruzīnu ciematu fiziska iznīcināšana.

3. Gruzijas operāciju izprovocēja ilgstoša situācijas saasināšana no Kremļa puses un nedēļu gara Kremļa atklāta karadarbība pret Gruziju.

Kremļa meli: Gruzijas operācijai nebija nekāda iemesla, tas bija nepamatots agresijas akts.

Atmaskojums: Gruzijas ofensīvai sekoja ilgs iekšējās situācijas saasināšanās periods un atklātas karadarbības nedēļa, kuras laikā Dienvidosetijas kaujinieki ieņēma noteiktas Gruzijas teritorijas. Šajā laikā Saakašvili valdība pielika lielas pūles, lai panāktu miermīlīgu konflikta atrisinājumu, nonākot līdz vienpusējai pamiera paziņošanai 7. augustā, kuru Krievijas puse nekavējoties pārtrauca. Šāda Krievijas rīcība un Krievijas karaspēka ienākšana Dienvidosetijā, lika Saakašvili pavēlēt sagrābt Chinvali un bloķēt iespējamo Krievijas pretuzbrukumu.

4. Krievijas karaspēks Dienvidosetijā atradās ilgi pirms Krievijai tika lūgta palīdzība.

Kremļa meli: Krievijas karaspēks ienāca Dienvidosetijā tikai 2008.gada 8.augusta pēcpusdienā, nākamajā dienā pēc Gruzijas iebrukuma Dienvidosetijā. Tā bija atbilde uz Dienvidosetijas palīdzības pieprasījumu Krievijai.

Atmaskojums: Krievu karavīru un gruzīnu gūstekņu nopratināšanā tika noskaidrots, ka krievu karaspēks atradās Dienvidosetijā jau 2008. gada 7. augustā, pat pirms Gruzijas ofensīvas sākšanās. Citas karaspēka daļas uzturējās Kaukāza grēdas ziemeļu pusē, netālu no Rokas tuneļa, kas savieno Krieviju ar Dienvidosetiju. Videoklipā ir redzams ceļš tuneļa dienvidu pusē 8. augusta agrā rītā, pāris stundas pirms Dienvidosetijas lūguma pēc palīdzības.

5. Gruzijas spēki neuzbruka Krievijas miera uzturētājiem.

Kremļa meli: Gruzijas karaspēks uzbruka Krievijas miera uzturētājiem konflikta zonā. Tas bija vēl viens casus belli Krievijas „miera uzturēšanas” operācijai.

Atmaskojums: 2008.gada augusta video ir redzams, kā Gruzijas karspēks mierīgi dodas garām neskartām miera uzturētāju daļām. No visiem miera uzturētāju priekšposteņiem kauja izcēlās tikai vienā. Gruzīni liecina, ka miera uzturētāji bijuši pirmie, kuri atklājuši uguni. Saskaņā ar Krievijas medijiem, konkrētais postenis bijis paredzēts tam, lai veiktu artilērijas apšaudi pa Gruzijas spēkiem.

6. Krievijas izvirzītās apsūdzības pret ASV pilsoni par karošanu Gruzijas pusē nav pamatotas. Visa lieta tika safabricēta pamatojoties uz šī pilsoņa pasi, kas 2005. gadā tika nozaudēta lidostā.

Kremļa meli: ASV pilsonis karoja Gruzijas pusē. Krievijas pārstāvis Anatolijs Nogovitsins (Anatoliy Nogovitsyn) parādīja konkrētās personas, Maikla Lī Vaita (Michael Lee White) pases kopiju, kas, it kā, ir atrasta konflikta zonā.

Atmaskojums: Maikls Lī Vaits ir amerikāņu profesors, kurš strādā Ķīnā. 2005. gadā viņš pazaudēja pasi Maskavas lidostā. Savukārt 2008. gada augustā viņš rūpējās par savu grūtībās nonākušo tēvu ASV. Kremlis apgalvoja, ka Vaita kunga pasē ir ieceļošanas spiedogi pēc 2005. gada, bet nespēja sniegt vairāk pierādījumu.

7. Krievija pirms kara 2008. gadā uzcēla militāro bāzi separātiskajā reģionā.

Kremļa meli: Krievijas militārā bāze Dienvidosetijā tika izveidota 2009. gadā. Pēc kara Krievijas militārā ietekme desmitkāršojās, tika parakstīti militārās sadarbības līgumi un tika izveidota militārā bāze Javas pilsētā 2009. gada februārī. Uz šīs infrastruktūras bāzes ir izveidota Krievijas militārā bāze.

Atmaskojums: Patiesībā 2007. gadā Saakašvili aicināja Krievijas izlūkdienestus izveidot militāro bāzi Javā. Mūsdienās Google Earth satelītattēli parāda bāzes celtniecību pilnā apmērā 2007. gada jūlijā, laikā kad Krievija joprojām atzina Dienvidosetiju kā Gruzijas daļu. Savukārt video materiālos no 2008. gada 8. Augusta, kuros tiek rādīts kāda izskatās šī bāze, ir manāmas pazīmes, kas liek domāt par to, ka bāzes celtniecība tika pabeigta jau labu laiku iepriekš.

8. Izmeklēšana liecina, ka Krievijas apgalvojumi par Ukrainas galēji labējiem kaujiniekiem, kas palīdz Gruzijai, nav pamatoti.

Kremļa meli: Ukrainas karavīri un galēji labējie kaujinieki palīdzēja Gruzijai karā. Krievijas izmeklēšanas komiteja apgalvoja, ka Krievijas lidmašīnas notriekuši Ukrainas “Buk” raķešu sistēmu apkalpes, kuras tad apkalpoja iepriekš Gruzijai pārdotās pretgaisa aizsardzības sistēmas. Dienvidosetijas “varasiestādes” parādīja uniformu ar UNA-UNSO uzšuvēm, tādējādi padarot Ukrainas neonacistus par Kremļa bubuli vēl pirms labā sektora ieņemšanas.

Atmaskojums: Ukrainas prokurora veiktajā izmeklēšanā tika noskaidrots, ka kaujās nepiedalījās neviens Ukrainas karavīrs, savukārt gruzīnu tehniķi tiešām bija bijuši Ukrainā, lai veiktu raķešu palaišanas iekārtu „Buk” tehnisko apkopi. UNA-UNSO arī noliedza viņu klātbūtni konflikta laikā Gruzijā. “Izmeklēšana” tika izbeigta 2015. gadā, kad Krievijas Augstākā tiesa to atkal atjaunoja un „Ukrainas nacionālistu iespējamās cīņas Gruzijā” izmantoja kā ieganstu, labējā sektora un UNA-UNSO aizliegšanai Krievijā.

9. Krievijas masu mediji izplatīja safabricētu interviju, kurā fotoattēlus ar upuriem, kas cietuši no Krievijas karaspēka uzbrukuma Gori pilsētā, mēģināja atspēkot stāstot, ka fotoattēli ir viltoti. Taču izmeklēšanā atklājās, ka fotoattēli ir īsti.

Kremļa meli: Prokremliskie blogeri, atsaucoties uz Reuters, izplatīja informāciju par to, kaUkraiņu fotogrāfs viltojis Gori bombardēšanas attēlus. Tika pārraidīta krievu radio intervija (šķietami caur Google cache), kurā fotogrāfs atzinies, ka fotogrāfijas ar mirušajiem civiliedzīvotājiem ir viltotas.

Atmaskojums: Intervija nekad netika atrasta Google cache atmiņā vai konkrētās radiostacijas vietnē. Aleksejs Venediktovs (Alexey Venediktov), Echo Moskvi saimnieks, kurš vēlāk kļuva par galveno redaktoru, sacīja, ka nekad nav veicis šo interviju un apzīmējis to kā absolūtu feiku. Reuters veica savu izmeklēšanu, kas apstiprināja, ka fotogrāfijas ir īstas. Viens no fotogrāfiju autoriem pat saņēma starptautisku balvu.

10. Krievu mediji manipulēja ar Fox News intervijām, lai efektīvāk samelotu iekšējai mērķauditorijai par Rietumu mediju cenzūru

Kremļa meli: Fox News diktors mēģināja tiešraidē cenzēt osetīniešu sievietes teikto – vismaz Krievijas televīzijas piedāvātajā versijā. Tiešās intervijas laikā ar diviem imigrantiem no Dienvidosetijas, kuri stāstīja par Gruzijas uzbrukumu un vainoja Saakašvili kara sākšanā, pārraides vadītājs ir centies viņus apklusināt un pārtraucis pusvārdā.

Atmaskojums: Kad ģimene atgriezās no Dienvidosetijas Sanfrancisko, viņi pastāstīja CBS visu, kas patiesībā notika, proti, Krievijas mediji paši pārraidīja ļoti „rediģētu” Fox News intervijas versiju, ievietojot raidījuma vadītāja smago klepu, apklusinot intervēto un to pārtraucot, lai radītu cenzūras efektu.

Avoti:

https://web.archive.org/web/20080813023856/http://russiatoday.com/news/news/28732

https://www.hrw.org/report/2009/01/23/flames/humanitarian-law-violations-and-civilian-victims-conflict-over-south

Attacks damaged or destroyed 70% of buildings – Tskhinvali mayor

Click to access B6A12EFC8A882D12852574AD0074C36F-unosat_DMG_geo080822.pdf

Click to access UNOSAT_Damage_Atlas_Tskhinvali_Highres.pdf

https://sputniknews.com/analysis/20090811155780949/

https://www.wsj.com/articles/SB121884450978145997

https://old.civil.ge/eng/article.php?id=18931

https://www.mk.ru/editions/daily/article/2008/08/12/28212-poka-esche-nichego-ne-zakonchilos.html

http://self.gutenberg.org/articles/michael_lee_white

https://www.wsj.com/articles/SB122040803393693743

https://lenta.ru/news/2009/09/18/maintain/

http://www.supcourt.ru/en/contacts/

http://newsland.com/user/4296647880/content/interviu-s-glebom-garanichem-avtorom-skandalnykh-snimkov-iz-gori/3871564

https://www.apsny.ge/analytics/1289592393.php

https://ru.reuters.com/news/announcement20080818

https://poy.org/66/10/02.php

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s