Mediju karš informācijas telpā: brīvie pret prokremliskajiem

Maskava protestē. Protestē pret varas ļaunprātīgu izmantošanu. Protestē par brīvām un godīgām vēlēšanām.

Pasaules sabiedrība vēro satraucošos video sižetus, kuros redzams kā Putina režīms pielieto fizisku spēku pret protestētājiem (sit ar dūrēm un stekiem).

Kādā citā dimensijā, proti, informācijas telpā, paralēli šai fiziskajai cīņai starp režīma rokaspuišiem un nevienaldzīgo sabiedrību, notiek konfrontācija starp neatkarīgajiem žurnālistiem un Kremļa (prokremliskajiem) medijiem. Šinī brīdī neatkarīgie žurnālisti un mediji visiem spēkiem cenšas tikt galā ar prokremlisko mediju radīto dezinformācijas vilni, kas vērsts pret protestu kustību, kas lēnām pārņem Krievijas lielākās pilsētas.

TV RAIN (Телеканал Дождь)

Viens no šiem nenogurdināmajiem informācijas frontē karojošajiem bruņiniekiem ir TV RAIN. Šis medijs nodrošina dzīvās TV pārraides no notikumu vietas, rādot protestus Maskavā, tādus kādi tie ir. Turklāt TV kanāls veltīja iknedēļas Kremļa melu atmaskošanas raidījumu Fake News, lai atmaskotu Kremļa melus par šiem protestiem.

Piemēram, TV RAIN atmaskoja prokremliskā TV kanāla NTV, kas pieder Gazprom, sižetā parādīto vēstuli. Saskaņā ar to anonīmi tiesībsargājošo institūciju darbinieki draud ar fizisku izrēķināšanos tiem, kuri uzdrīkstēsies publicēt personīgu informāciju par policijas darbiniekiem un viņu ģimenes locekļiem. Diemžēl NTV nesniedza nevienu pierādījumu, kas pierādītu šīs vēstules autentiskumu. Attiecīgā vēstule ir tīrs izdomājums, ar mērķi iebiedēt un atturēt krievus no mēģinājumiem iebilsts pret režīma politiku uz izmantot konstitūcijā apstiprinātās viņu tiesības uz brīvu miermīlīgu pulcēšanos.

TV RAIN Fake News pārraide pievērsa uzmanību vēl vienam gadījumam, kad Kremļa TV kanāls Rossija 1 parādīja video sižetu, kurā redzams policijas reids Navaļnija Korupcijas apkarošanas fonda birojā. Attiecīgajā video redzams, ka visiem izmeklētājiem ir aizklātas sejas ar maskām, bet saskaņā ar Rossija 1 TV kanāla žurnālistiem tie ir Korupcijas apkarošanas fonda darbinieki.

Krievu valodas vārds POZOR, nozīmē – „kauns”, TV RAIN sižetā redzams, cik ļoti protestētājiem nepatīk Kremļa mediji. Uzklikšķini un apskaties, cik laipni protestējošie jaunieši uzņēma Rossija 1 reportieri š.g. 10.augusta mītiņā.

MEDUZA (Медуза)

No galvenā ofisa Rīgā, bet ar korespondentu un žurnālistu tīklu informācijas frontē Krievijā, tai skaitā Maskavā, interneta ziņu portāls MEDUZA arī nodrošināja neatkarīgas reportāžas par protestiem.

Vienā no rakstiem, MEDUZA rakstīja par to, kā Kremlis izmanto sev pakļautos medijus, lai bīdītu un izplatītu savus „pareizos” vēstījumus par protestiem Maskavā. Rakstā, ko var izlasīt arī angļu valodā, ir atrodami fakti, kas apgāž un atmasko visus Kremļa TV kanālu izplatītos melus par protestiem.

Bez Kremļa mediju sagrozītās un izplatītās informācijas, par ko ziņoja MEDUZA, prokremliskie mediji melīgi apgalvoja, ka protesti tikuši ar nolūku nomaskēti kā kaut kāda tautas pastaiga pa pilsētu un, ka policijas darbinieki esot izturējušies laipni un draudzīgi, turpretī negantie protestētāji esot vicinājuši dūres un apmētājuši kārtības sargus ar pudelēm. Tika melots, ka deputātu kandidāti un tauta izgāja ielās, lai atbalstītu uz petīcijām uzliktos viltotos parakstus, tika melots, ka lielākajai daļai neatkarīgo deputātu kandidātu pēc protestiem tiks atļauts piedalīties Maskavas domes vēlēšanās, un tika melots, ka Rietumvalstu valdības ir pieņēmušas daudz stingrākus mērus pret protestētājiem, nekā pašas Krievijas varas iestādes. Šeit var izlasīt attiecīgo MEDUZA rakstu angļu valodā.

Patiesā Krievija šodien: Rīgā bāzētā MEDUZA turpina ziņot par notikumiem Krievijā krievu un angļu valodās.

THE INSIDER

Ar atsevišķu sadaļu interneta vietnē, THE INSIDER ir viens no vadošiem avotiem prokremliskās dezinformācijas atmaskošanā.

Šajā sadaļā THE INSIDER apstrīd vienu no prokremliskās melu kampaņas centrālajiem vēstījumiem, kurš vēsta, ka protestus Maskavā ir noorganizējis kāds no malas, piemēram, ASV, Soross, Rotšildi, kaut vai pats Romas pāvests!

Šīs ārvalsts sazvērestības teorija tika iztirzāta Vladimira Solovjova sarunu šovā, ko pārraidīja Rossija 1 4.augustā. Intervijas laikā Kremļa Ārlietu ministrijas runas vecene Marija Zaharova apsūdzēja ASV vēstniecību Maskavā protestu veicināšanā, jo tā it kā bija izziņojusi nesankcionētā gājiena vietu un laiku. Savukārt THE INSIDER noskaidroja, ka ASV vēstniecība patiesībā brīdināja Maskavā esošos ASV pilsoņus par to, ka pastāv risks, ka var izcelties sadursmes starp protestētājiem un policijas darbiniekiem tajās vietās Maskavā, kur tiek plānots mītiņš.

Anti-Fake: THE INSIDER atmasko prokremlisko vēstījumu saskaņā ar kuru protesti Maskavā notika ārvalstu aktoru iejaukšanās rezultātā.

Līdzīgā veidā melīgā Maška apvainoja Vācijas starptautisko mediju Deutsche Welle (DW), viņas uzskata, ka šis medijs arī esot jaucies Krievijas iekšējās lietās. Krievijā strādājošais DW ziņu dienests vienkārši pārpublicēja sabiedrībā zināmu cilvēku apgalvojumus un paziņojumus, piemēram, jūtūbera Jurija Dudas un krievu repera Oxxxymiron. Medijs noziņoja, ka šie divi čaļi piedalīsies protestos un ka viņi aicina savus fanus pievienoties. Turklāt DW vienā no saviem rakstiem iekļāva kāda opozīcijas aktīvista tvītu, kurā redzams plānotā protesta gājiena maršruts. Lai parādītu Putina režīma un prokremlisko mediju dubultos standartus, THE INSIDER izcēla dažus piemērus, proti, franču RT publicēto detalizēto informāciju par dzelteno vestu protestu laikiem un vietām Francijā.

Prokremliskie mediji saņēma prettriecienu paši savā teritorijā

Kremlis mēģināja atrisināt esošo krīzi ar tā saucamo ABC (Alienate, Belittle, Criminate) pieeju, proti, atsvešinot, noniecinot un apvainojot noziegumos protesta rīkotājus un dalībniekus. Vēl šeit prasītos pievienot burtu D (Deter), kas nozīmē atturēt, proti atturēt šos cilvēkus no tālākas protestēšanas. Dezinformāciju var izmantot, lai radītu bailes ar kuru palīdzību kontrolēt sabiedrību.

ABC un D: tā ir Kremļa dezinformēšanas stratēģija pret protestu dalībniekiem, lai tos atsvešinātu, noniecinātu un apsūdzētu noziegumos, atturot pārējos pilsoņus izteikt savu viedokli šajā sakarā.

Lai vai kā, bet šis Kremļa spiediens kontroles atgūšanā pār situāciju Maskavā ar dezinformācijas palīdzību izgāzās, jo tika dots skaidrs un spēcīgs prettrieciens no neatkarīgo mediju puses. Tie turpināji darīt savu darbu godam.

Krievu neatkarīgie žurnālisti parādīja kā tradicionālā žurnālistika var atmaskot un iznīcināt režīma sponsorētu un labi koordinētu globāla mēroga dezinformācijas kampaņu, pat viņu pašu teritorijā.

Ieteicams izlasīt:

TV RAIN

Krievu neatkarīgā TV pret Kremļa TV: 3-0

Aculiecinieks vai aktieris? Gazprom TV – nekādas starpības

Cīņa pret krievu medijiem: Stāsts turpinās

MEDUZA

Dezinformācija uzbrūk krievu neatkarīgajai žurnālistikai

Preses brīvība Krievijā ir apdraudēta: 4 faktori

Dezinformācija un cenzūra: monētas divas puses Krievijā

THE INSIDER

Krievu žurnālisti dod prettriecienu dezinformācijai

Apbalvoti neatkarīgie krievu žurnālisti par dezinformācijas apkarošanu

Krievu dezinformācijas mērķis: Krievija

Avoti:

https://www.youtube.com/channel/UClUu3autEGuQdgtrqefGTyg

https://meduza.io/en

https://meduza.io/en/feature/2019/08/05/lies-and-logical-fallacies

https://theins.ru

https://meduza.io/en/news/2019/08/08/state-duma-council-reportedly-plans-emergency-hearing-to-discuss-foreign-election-interference

https://player.vgtrk.com/iframe/video/id/1928925/sid/russiatv/start_zoom/true/showZoomBtn/false/isPlay/false/

https://theins.ru/antifake/170196

https://theins.ru/antifake/170759

https://francais.rt.com/france/57104-acte-6-gilets-jaunes-comment-devrait-se-derouler-mobilisation

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s