Augusta pasakas par Baltijas valstu brīvprātīgu pievienošanos PSRS

Kremļa melu aģentūras augustā nav spīdējušas ar jauniem un izdomas bagātiem sacerējumiem, tā vietā atkal parādās vecu vecā un jau nedaudz ierūgusī pasaka par Baltijas valstīm, kuras cītīgi cenšas pārliecināt pasauli par padomju varas velnišķībām un padomju ļaunprātīgo okupāciju. Laika periodā no š.g. pirmā augusta līdz pirmajam septembrim krievvalodīgie mediji aktīvi izplatīja dezinformāciju par Baltijas valstu brīvprātīgu iekļaušanos PSRS. Meklēšanas programmā Яндекс новости uz atslēgas vārdiem оккупация Балтии norādītajā laika periodā tika atrastas 42 publikācijas, kurās efektīvi un veikli, izmantojot visus šajā laikā pieejamos resursus, tika izplatīti vēstījumi par to, ka Baltijas valstīs okupācija nenotika. Dominējošie informācijas avoti bija vairākas Sputnik vietnes, Baltnews.com, RuBaltic.ru, RIA Novosti un Riafan.ru.

Jāatzīst, ka skandalozā vēstījuma izplatīšanā palīdzēja ne mazums tā saukto „noderīgo idiotu”. Tika izmantotas visas iespējas iestarpināt informāciju par nabaga mūžīgi apvainoto PSRS. Augusta sākumā par vienu no labākajiem modeļiem „noderīgo idiotu” sabiedrībā kļuva Rīgas domes deputāts, partijas “Visu Latvijai” frakcijas priekšsēdētājs Dainis Locis, kurš publiski pavēstīja, ka PSRS uzvara pār nacistisko Vāciju nesusi nelaimi Latvijai, ar to domājot padomju okupācijas sākšanos. Uz to steigšus atbildi sniedza Kremļa slienainie „ķēdes kranči” , kuri metās asi kritizēt D.Loci par viņa izteikumiem, jo, loģiski, ka šāda retorika liecina ne par ko citu kā nacisma slavināšanu Latvijā, kas ir viens no ejošākajiem dezinformācijas vēstījumiem. Kritikai gan netika piedāvāts plašs atspēkojums vai vēstures notikumu izklāsts, kas pierādītu Padomju Savienības nevainību. Komentāri aprobežojās ar dusmīgi uzrakstītu Maskavas viedokli par to, ka jau pats termins „PSRS okupācija” ir absurds, jo PSRS izglāba Baltijas valstis no nacistu okupācijas valgiem.

Augusta vidū situācija attīstījās jau nedaudz plašāk. Sabiedrībai tika prezentēta Saeimas deputāta Nikolaja Kabanova un fonda „Vēsturiskā atmiņa” direktora Aleksandra Djukova kopīgi veidotā, „neapšaubāmu ticamību raisošā” grāmata „Вынужденный альянс. Советско-балтийские отношения и международный кризис 1939-1940”, kurā publicēti dokumenti no Latvijas Ārlietu ministrijas arhīviem, kas it kā beidzot atklāj patiesību par Baltijas valstu melīgo un rusofobo okupācijas mītu. Interesanti gan šķiet kas cits, jo N.Kabanovs apgalvo, ka dokumenti, kuriem viņš, tā teikt, „netīšām” ir uzdūries, vēl nekad nav tikuši publicēti un sabiedrības vērīgā acs tos iepazīs pirmo reizi iepriekš minētajā publikācijā, kas, protams, tiek izdota tikai krievu valodā, jo kāpēc gan lai Latvijas Saeimas deputāts gribētu kaut ko publicēt latviski? Retorisks jautājums. Līdz ar to arī konkrētie dokumenti ir tulkoti krievu valodā. Diemžēl rakstos netiek skaidri norādīts, kas tie par dokumentiem, tikai turpināts uzsvērt, ka PSRS ir noslēdzis Molotova-Ribentropa paktu, jo nebija jau citas izvēles. Turklāt Baltijas valstis brīvprātīgi ir iekļāvušās PSRS. Viss jau it kā ir labi, tikai nedaudz savādi šķiet fakts, ka Latvijas cītīgi glabātajiem dokumentiem, kas varētu iznīcināt „pasaules ticību” stāstam par drūmo PSRS okupāciju, tā brīvi rakājoties pa arhīva dokumentiem, varēja piekļūt parasts Saeimas deputāts?

Līdztekus tam plašu rezonansi krievvalodīgajos medijos izsauca Latvijas Ārlietu ministra Edgara Rinkēviča diskusijas soc.tīklā Twitter ar KF Federācijas Padomes locekli Alekseju Puškovu (Алексей Пушков), kurš ļoti saasināti reaģēja uz E.Rinkēviča norādījumiem par PSRS okupāciju Baltijas valstīs. Kremļa melu aģentūras nekavējās izmantot radušos situāciju savā labā un steigšus metās izplatīt A.Puškova attaisnojumus par E.Rinkēviča it kā melīgajiem apgalvojumiem par padomju varas okupāciju Baltijā. A. Puškovs norādījis, ka E.Rinkēvičs vienkārši nezina, kas ir okupācija, protams, kā gan lai viņš to zinātu, nav jau tā, ka E.Rinkēvičs, kurš ir dzimis 1973.gadā savā apzinātā vecumā piedzīvoja padomju laikus Latvijā, kuri beidzās tikai deviņdesmitajos. A.Puškovs arī norādījis, ka par Baltijas valstu okupāciju 1940.gadā no PSRS puses nevar būt ne runas, jo starp PSRS un Baltijas valstīm nenotika karadarbība, turklāt Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, atrodoties Padomju Savienības sastāvā, darbojās nacionālās varas iestādes. Šis vēstījums gan plašākā, gan šaurākā izklāstā tika aktīvi izplatīts starp medijiem, gūstot ievērību ne tikai vietējos krievvalodīgajos medijos, bet arī Krievijas medijos. Tikai dažu dienu laikā tika nopublicēti un pārpublicēti ~18 raksti ar šo vēstījumu.

Tā vietā, lai sniegtu dziļāku ieskatu vēsturiskajos notikumos, Kremļa „ķēdes suņi” turpināja riet un apvainot Baltijas valstis vēstures falsifikācijā un „mīta par padomju okupāciju” izplatīšanā. Redzams, ka Kremļa melīgie mediji spītīgi turas pie vēstījuma, ka Baltijas valstis pašas labprātīgi iestājās PSRS un izmanto jebkuru pieejamo instrumentu, lai to apstiprinātu. Šī gada augusts kremlistiem ir bijis īpaši veiksmīgs mēnesis, jo ir vairākas personas, kuras savas neaptēstības un tizluma pēc ir kļuvušas par Kremļa manipulāciju marionetēm, palīdzot uzturēt diskusiju par okupāciju dzīvu.

Par čempionu augusta mēnesī ir kļuvusi okupācijas noliedzēju ideja par to ka, lai būtu okupācija, sākotnēji ir jābūt karam uz sauszemes, bet 1940. gadā nenorisinājās karadarbība starp Latvijas Republiku un PSRS. Šeit gan ir jāņem vērā viena neliela nianse, ko kremļa pakalpiņi piemirst, ka termins „okupācija” sevī ietver daudz plašāku nozīmi – starptautiskās tiesības izšķir vairākus okupācijas veidus, un okupācija var būt militāra, bet vienlaikus nevardarbīga. Okupācijas juridiskais skaidrojums noformulēts 1907. gada Hāgas Konvencijā par kara uz sauszemes likumiem un paražām. Turklāt konvencija paredz, ka „teritorija ir okupēta, kad tā ir pakļauta naidīgas armijas faktiskai pārvaldei”, kas principā tā arī bija, jo 1940. gada 15. jūnijā notika PSRS militārs uzbrukums Latvijas robežsargiem Masļenkos, bet dienu vēlāk Maskava Latvijai izvirzīja ultimātu, kurā pieprasīja valdības atkāpšanos un padomju karaspēka neierobežotu ielaišanu Latvijā. To gan ir grūti nodēvēt par nevardarbīgu „draudzīgas un izpalīdzīgas” valsts uzvedību.

To apstiprina arī Latvijas Padomju Sociālistiskās Republikas Augstākās padomes deklarācija par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu, kas apliecina to, ka 1940. gada 16. jūnijā Latvijas Republikas valdībai tika iesniegta toreizējās staļiniskās PSRS valdības ultimatīvā nota ar prasību mainīt valdību un to, ka 1940. gada 17. jūnijā PSRS militārā agresija kvalificējama kā starptautisks noziegums, kā rezultāts bija Latvijas okupācija un Latvijas Republikas suverenās valsts varas likvidēšana. Turklāt saskaņā ar deklarāciju Latvijas valdība tika izveidota pēc PSRS valdības pārstāvju diktāta, kas no starptautisko tiesību viedokļa nozīmē, ka šī valdība nebija Latvijas Republikas suverenās valsts varas izpildorgāns, jo tā pārstāvēja nevis Latvijas Republikas, bet gan PSRS intereses. Arī partnerības harta starp Latvijas Republikas, Igaunijas Republikas, Lietuvas Republikas un Amerikas Savienotajām Valstīm apliecina, ka Amerikas Savienotās Valstis nekad nav atzinušas Latvijas, Igaunijas un Lietuvas vardarbīgo iekļaušanu PSRS 1940. gadā, bet uzskata to valstiskumu par nepārtrauktu kopš neatkarības nodibināšanas, un to, ka ASV ir nepārtraukti apstiprinājušas šo politiku piecdesmit gadu garumā.

Dezinformācijas avoti:

Baltijas valstis nekad nav bijušas okupētas

https://vz.ru/news/2019/8/2/990499.html

Baltija pastāvīgi iestājās PSRS

https://www.rubaltic.ru/context/06082019-yavlyaetsya-li-vkhozhdenie-latvii-v-sostav-sssr-okkupatsiey/

Latviju 1940.gadā neokupēja.

https://lv.sputniknews.ru/Latvia/20190803/12202553/Snesti-etu-dryan-i-zapretit-Den-Pobedy-v-Latvii-o-chem-pisali-latyshskie-SMI.html

Dainis Locis par to, ka nacistiskās Vācijas zaudējums nesis tikai nelaimi Baltijas valstīm.

„Padomju okupācija” absurds termins.

https://riafan.ru/1200562-v-gosdume-nazvali-naslednikom-esesovcev-deputata-iz-latvii-obvinivshego-sssr-v-okkupacii

Puškovs par to, ka E.Rinkēviča izteicieni par okupāciju ir absurdi.

Rinkēvičs paziņojis, ka PSRS ir it kā okupējusi Baltiju.

https://lv.baltnews.com/Russia_West/20190829/1023333279/Kak-glava-MID-Latvii-pytaetsya-reanimirovat-razrushennyy-mif-o-sovetskoy-okkupatsii.html

Latvija pūlas atdzīvināt „mītu par padomju okupāciju”, dokumenti, kas pierāda pretējo.

Baltijas „mīts par padomju okupāciju”.

https://lv.baltnews.com/Russia_West/20190824/1023322307/Pochemu-navyazyvat-mif-ob-okkupatsii-Pribaltiki-vse-slozhnee.html

https://lv.sputniknews.ru/radio/20190902/12362673/vojna-golovah-dzhabarov-posovetoval-politikam-baltia-poduchit-istoriyu.html

Atmaskojuma avoti:

https://ihl-databases.icrc.org/ihl/INTRO/195

https://likumi.lv/doc.php?id=75539

http://www.saeima.lv/4maijs/docs/d_4maijs.htm

https://likumi.lv/legislation/en/lv/treaties/id/891

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s