Kremlis melo: Kaļiņingrada – Baltijas reģiona jaunais ekonomikas tīģeris

Dezinformācija:

Prokremliskā ziņu aģentūra, rubaltic.ru vēstī, ka Krievijas eksklāvs, Kaļiņingradas apgabals ir daudz veiksmīgāks kā Baltijas valstis jeb tā sauktie „Baltijas tīģeri”. Tiek uzsvērts fakts, ka Kaļiņingrada izceļas ar iedzīvotāju skaita pieaugumu, kas izskaidrojams ar apgabala ekonomisko un sociālo pievilcīgumu, atšķirībā no Baltijas valstīm, kuras imitē ekonomisko izaugsmi, netērējot naudu ekonomiskajai izaugsmei, neatbalstot pensionārus, neinvestējot jaunajā paaudzē.

https://www.rubaltic.ru/article/politika-i-obshchestvo/28022019-rossiyskiy-kaliningrad-okazalsya-uspeshnee-evropeyskoy-pribaltiki/

Atmaskojums:

Kaļiņingradas apgabals ir Krievijas, ģeogrāfiski nošķirta teritorija, kura atrodas pie Baltijas jūras starp divām neatkarīgām valstīm Poliju dienvidos un Lietuvu ziemeļos un austrumos. RuBaltic.Ru rakstā izvērstajiem apgalvojumiem par minētā reģiona pārākumu pār blakus esošajām Baltijas valstīm nav nekāda pamata, turklāt vienīgie dati, kas tika minēti publikācijā bija iedzīvotāju skaita pieaugums, kas nekādi neliecina par valsts vai reģiona pārākumu. Tādā gadījumā tikpat labi varētu teikt, ka Ruanda, kas teritoriāli ir daudz mazāka, kā Latvija, Lietuva vai Igaunija ir daudz veiksmīgāka par Baltijas valstīm, jo tajā dzīvo aptuveni 12 miljoni iedzīvotāju.

Turklāt par Kaļiņingradas reģiona ekonomiskās attīstības komplicētību liecina fonda Centrum Balticum publikācijā „Foreign economic relations of the Kaliningrad region” pieejamā informācija, kas norāda, ka situāciju reģionā vēl vairāk sarežģī saspīlētās attiecības starp Krieviju un Eiropu. Turklāt publikācijā vēstīts ne tikai tas, ka pēc 2014.gada Kaļiņingradas reģiona ekonomisko un sociālo attīstību pamatā nosaka Krievijas Federācijas kopējie procesi un tendences, bet arī tas, ka reģiona ģeogrāfiskā nošķirtība rada papildus slogu un ekonomiskās grūtības, piemēram, darījumu vai ražošanas preču muitošanas izmaksas, kad tās tiek nosūtītas uz Krievijas teritoriju.

Papildus tam Apvienoto Nāciju Ekonomiskās analīzes un politikas nodaļas veiktais, Pasaules ekonomiskās situācijas un perspektīvas 2019. gada pārskats norāda, ka atšķirībā no Baltijas valstīm, kuras jau ierindojas attīstīto valstu kategorijā, Krievijas Federācija pagaidām atrodas tikai pārejas fāzē. Kas norāda, ka KF ekonomiskā attīstība tomēr nav sasniegusi Baltijas valstis. To parāda arī pārskatā publiskotie reālā IKP dati par 2018.gadu, kur Latvijas reālais IKP ir 4.6, Lietuvas 3.2, Igaunijas 3.8 un Krievijas Federācijas tikai 1.5.

Neskatoties uz to Kaļiņingradas reģiona, attīstība militārajā jomā netiek traucēta. Pamatojoties uz Lietuvas nacionālā apdraudējuma ziņojumu 2019, Kremlis patstāvīgi attīsta, stiprina un koncentrē savas militārās spējas Kaļiņingradas apgabalā. Ziņojumā teikts, ka Krievija konsekventi stiprina Kaļiņingradas apgabalā izvietoto militāro grupu: tā uzlabo, veco un attīsta jaunu militāro infrastruktūru, izveido jaunas militārās vienības, izmanto jaunu aprīkojumu un veic intensīvu kaujas apmācību Kaļiņingradas zemes un jūras joslā. Tostarp, ziņojumā teikts, ka Krievija plāno Kaļiņingradas apgabalā veidot jaunus tanku vienības, kā arī stiprināt jūras aviācijas spējas, atjaunojot divus aviācijas pulkus – kaujas aviācijas pulku un jūras uzbrukuma aviācijas (bumbvedēja) pulku. Zinot, ka pulks tiek veidots no vairākiem bataljoniem, kuru sastāvā ietilpst pat līdz tūkstoš un vairāk karavīru un cita veida militārā ekipējuma, var pieņemt, ka arī turpmāk būs novērojams Kaļiņingradas apgabala iedzīvotāju skaita pieaugums.

Foreign economic relations of the Kaliningrad region – Centrum Balticum

World Economics Situation Prospects 2019

https://www.un.org/development/desa/dpad/publication/world-economic-situation-and-prospects-2019/

NATIONAL THREAT ASSESSMENT 2019, STATE SECURITY DEPARTMENT OF THE REPUBLIC OF LITHUANIA

Papildus avoti:

Kaliningrad: Russia’s stagnant enclave

https://www.ecfr.eu/article/commentary_kaliningrad_russias_stagnant_enclave_6052

The Economy in Kaliningrad Is So Bad That One Mayor Put His Town Hall Up for Sale

Lithuanian intelligence report: Russia continues military build-up in Kaliningrad

https://www.baltictimes.com/lithuanian_intelligence_report__russia_continues_military_build-up_in_kaliningrad/

Putin’s Big Military Buildup Is Behind NATO Lines – Bolstering Kaliningrad sends a worrying message to Eastern Europ

https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2018-10-20/putin-s-big-military-buildup-is-behind-nato-lines

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s