Kremlis melo: Latvija ir parādā Krievijai

Dezinformācija:

Prokremliskā ziņu vietne rubaltic.ru ziņo, ka Baltijas valstis, tostarp Latvija, vairāk kā ceturtdaļgadsimtu nodarbojas ar naudas izspiešanu no Krievijas, pieprasot materiālu kompensāciju par „padomju okupāciju”. Rakstā uzsvērts, ka pat vispieticīgākie aprēķini liecina par to, ka Latvija no Padomju Savienības mantoja vairāk nekā piecus simtus lielu rūpniecības uzņēmumu, no kuriem gandrīz puse stabili strādāja eksporta vajadzībām. Turklāt uzņēmumi nebija vienīgais PSRS ieguldījums valsts attīstībā. Līdztekus tika attīstīta arī transporta, izglītības un veselības infrastruktūra.

https://www.rubaltic.ru/context/16092019-skolko-sssr-vlozhil-v-pribaltiku-a-esli-schet-vystavit-rossiya-/

Atmaskojums:

Kremļa melīgie mediji joprojām aktīvi turpina izplatīt mītu par Baltijas valstu, tai skaitā Latvijas mēģinājumiem izspiest naudu no Krievijas Federācijas par „nenotikušās okupācijas” laikā zaudēto. Zemiskie kremlisti nekaunīgi turpina atrunāties ar milzīgu resursu ieguldījumu Latvijā, padarot to no mazas un nabadzīgas, gandrīz neapdzīvojamas valstiņas par vienu no „sociālisma paraugiem”, tāpēc kompensācijas prasībai patiesībā būtu jānāk pretējā virzienā un Krievijai būtu jāprasa kompensācija par izlietotajiem līdzekļiem no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas.

Taču Vidzemes Augstskolas Sociālo, ekonomisko un humanitāro pētījumu institūta pētnieka Gata Krūmiņa veiktais zinātniskais pētījums liecina par pretējo. Baltijas valstu arhīvos identificētie dokumenti viņam ir ļāvuši veikt aprēķinus par visiem ieņēmumiem un izdevumiem Baltijas valstīs padomju okupācijas periodā, tai skaitā PSRS okupācijas režīma izdevumus militāriem un represīvo iestāžu finansēšanas mērķiem.

Pamatojoties uz Latvijas Bankas arhīva materiāliem, Krūmiņš aprēķinājis, ka Latvijas teritorijā laikposmā no 1946. līdz 1990. gadam no PSRS budžeta tika iztērēti 24,684 miljardi rubļu, taču republikas teritorijā PSRS guvusi ienākumus 40,645 miljardu rubļu apmērā. Kas nozīmē, ka Latvijā šajā laikposmā tika iztērēts par 15,961 miljardam rubļu mazāk nekā šajā teritorijā tika iegūts.

Līdz ar to mīts par PSRS investīcijām tiek apgāzts, jo patiesībā Latvija un arī Baltijas valstis kopumā bija PSRS ekonomikas donores. PSRS uzspiestais ekonomiskais modelis kavēja Baltijas valstu normālu attīstību un iedzīvotāju dzīves kvalitātes pieaugumu, jo PSRS prioritātes nebija investīcijas ražošanā vai sabiedrības attīstībā, bet gan nacionālās pretošanās kustības apspiešana un teritorijas militarizācija. No teritorijā gūtajiem ienākumiem apmaksāti gan militārā un represīvā aparāta tēriņi, gan finansēti dažādi tautsaimniecības attīstīšanas projekti. Tāpat ievērojama daļa no Latvijā gūtajiem ieņēmumiem tika tērēti ārpus tās teritorijas.

PSRS okupācijas varas investīcijas Baltijas valstu ekonomikā — mīti un realitāte

Click to access lv_psrs_2017_final3-1.pdf

Pētījums: Arhīvu dokumenti apgāž mītu par PSRS investīcijām Latvijā

https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/petijums-arhivu-dokumenti-apgaz-mitu-par-psrs-investicijam-latvija.a207642/

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s