Atmaskots: mīts par Baltijas valstu zelta laikiem Padomju Savienībā

Laikā, kad Padomju Savienība bija okupējusi Baltijas valstis, igauņiem, latviešiem un lietuviešiem galvoja, ka prioritāras būs investīcijas sociālajām vajadzībām, iedzīvotāju labklājībai un būvniecībai. Pēc PSRS sabrukuma „nepateicīgajām Baltijas valstīm” atgādināja, ka Padomju Savienība „izrāva daļu sevis un atdeva to šīm valstīm” un ka „Padomju Savienība baroja igauņus, kuri paši neko neražoja”. Krievijas valsts televīzijā ir pat izskanējusi frāze: „Mums vajadzētu Latvijai nosūtīt rēķinu par ostu celtniecību, infrastruktūras attīstīšanu un ekonomiskās situācijas uzlabošanu,” (skatīt video raksta beigās). Dzirdami arī tādi apgalvojumi, ka „baltiešiem Padomju Savienībā klājās daudz labāk nekā mūsdienās.”

Tagad ir pieejami konkrēti pierādījumi, kas apgāž šos apgalvojumus. Latviešu vēsturnieks Gatis Krūmiņš ir uzgājis detalizētus PSRS Valsts bankas pārskatus no 1946. līdz 1991. gadam. Pēc ap 45,000 lappušu izpētīšanas, Krūmiņš atklāja, ka konkrētajā laikposmā galvenās investīcijas Baltijas valstīs bija paredzētas PSRS militārajām vajadzībām un ka patiesībā Baltijas valstis pašas subsidēja citus Padomju Savienības reģionus. Krūmiņš aprēķināja, ka Latvija saņēma 24,684 miljardus rubļu no PSRS, bet PSRS budžetā tā iemaksāja 40,645 miljardus rubļu. Situācija bija līdzīga arī Lietuvā un Igaunijā.

Pētījuma autors secina: „Baltijas valstu radīto ienākumu tērēšana ārpus šo valstu teritorijām kopā ar nesamērīgiem militārajiem izdevumiem, kas šīm valstīm bija jāsedz, ir iemesls tam, kāpēc Baltija arvien vairāk un vairāk atpalika no attīstītajām rietumvalstīm – pirms Padomju okupācijas Baltijas valstis dzīves apstākļu ziņa spēja konkurēt ar šīm valstīm.”

Pētījums (angļu valodā) un rakstā minētais video par izaicinājumiem pētījuma gaitā (krievu valodā ar subtitriem angļu valodā).

AVOTS: https://euvsdisinfo.eu/debunked-the-myth-of-the-golden-age-of-the-baltics-in-the-soviet-union/?highlight=Latvia

Click to access lv_psrs_norekini2016_final_eng_final.pdf

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s