Kremlis melo: Latvija sper konkrētus soļus krievvalodīgo izskaušanai

Dezinformācija:

Prokremliskajā ziņu vietnē lv.sputniknews.ru publicētā rakstā minēts, ka Latvijas varasiestādes vēlas izskaust krievvalodīgos un iznīcināt medijus krievu valodā.
https://lv.sputniknews.ru/Russia/20191007/12561670/Baltiyskiy-forum-sootechestvennikov-kak-spasti-russkie-SMI-v-stranakh-Baltii.html

Atmaskojums:

Publikācijā „cilvēktiesību aktīvists” Vladimirs Buzajevs norāda, ka labākais veids, kā cīnīties ar presi krievu valodā, ir izdarīt tā, lai nav neviena, kas to lasītu. Viņš pauž uzskatu, ka Latvijas varasiestādes šajā virzienā jau spērušas konkrētu soli, t.i. pieņēmušas aizliegumu mācīties vidusskolās krievu valodā, kā arī vēlas aizliegt krievu valodu bērnudārzos.

Runājot par grozījumiem izglītības likumā, krievvalodīgie mediji nebeidz skandināt, ka izglītības iestādēs tiks aizliegta krievu valoda un ka varasiestāžu mērķis ir atbrīvoties no krievu valodas Latvijā pavisam. Pirmkārt, ieviestais tiesiskais regulējums paredz iespēju privātajās izglītības iestādēs pamatizglītības pakāpē pasniegt mācību priekšmetus mazākumtautības valodā un iespēju apgūt mazākumtautības valodu un literatūru, kā arī ar mazākumtautības identitāti saistītu mācību saturu vidējās izglītības pakāpē. Līdz ar to jebkādi apgalvojumi par krievu valodas un kultūras izskaušanu vai aizliegšanu var būt tikai un vienīgi 9. maija ekstāzes pārņemtu troļļu spiedzieni. Otrkārt, Satversmes tiesas sniegtais pamatojums šāda veida grozījumiem ir loģisks: ņemot vērā Latvijas īpašos vēsturiskos apstākļus, kas izveidojušies valsts ilgstošas okupācijas un rusifikācijas rezultātā, kā arī pašreizējo situāciju valsts valodas lietojuma kontekstā, Satversmes tiesa secināja, ka likumdevējs, regulējot mācību valodu lietojumu vispārējās izglītības procesā privātajās izglītības iestādēs, ir nodrošinājis līdzsvaru starp valsts valodas lietojuma veicināšanu un pie mazākumtautībām piederošo personu tiesībām uz savas identitātes un kultūras saglabāšanu un attīstīšanu. Tātad nevietā ir vaimanas gan par pilnīgu krievu valodas aizliegumu izglītības iestādēs, jo tāda vienkārši nav, gan par konkrētā tiesiskā regulējuma it kā mīklainajiem nolūkiem atbrīvoties no visa krieviskā Latvijā, jo šī regulējuma mērķis ir pavisam vienkāršs: latviešu valodas saglabāšana un tās lietojuma veicināšana.

Avoti:
Satversmes tiesas lēmums: https://www.satv.tiesa.gov.lv/press-release/norma-kas-nosaka-izglitibas-ieguves-valodu-privatajas-izglitibas-iestades-atbilst-satversmei

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s