Kremlis turpina demonizēt Latvijas valsts proklamēšanas svētkus

Dezinformācija:
Krievijas TV kanāla „Телеканал Звездa” raidījumā „Главное с Ольгой Беловой”[21:28 – 23:45], kas publicēts videostraumēšanas vietnē youtube.com, tiek ziņots, ka Rīga atkal spēlējas ar uguni, tagad neonacisti izved ielās uguns kolonnu un tas notiek ne tikai SS leģionāru dienā (16.marts), bet arī 18.novembrī. Reportiere apgalvo, ka akcija no malas izskatās biedējoši un Eiropas Parlaments (EP) vairākkārt piedāvājis to aizliegt, salīdzinot to ar hitleriskās Vācijas praksi un norādot, ka šāda veida pasākumi tikai uzkurina nacistisko sabiedrību.
https://www.youtube.com/watch?v=oo7qZvuJuCE

Atmaskojums:
Lai uzsvērtu emocionālo fonu un Latvijas vienaldzību pret fašisma sakāvi, Kremļa ziņu aģentūras savos TV sižetos izmanto dramatisku mūziku un spilgtus epitetus. Tiek rādīti veci kadri no iepriekšējo gadu pasākumiem un Kremlim lojālo personāliju viedokļi.

Lai paspilgtinātu naratīvu par nacisma atdzimšanu Latvijā, sižetiskā līnija tiek papildināta ar informāciju, kurai nav nekāda sakara ar Latvijas proklamēšanu, piemēram, par Wafen SS. Tā sakarā tiek stāstīts, ka arī 16.martā notiek lāpu gājieni. Jāatzīst, ka pirmā dzirdēšana par oficiāli rīkotiem lāpu gājieniem latviešu leģionāru piemiņas dienā. Visiem, kas tāpat kā neaptēstie Kremļa atbalstītāji velk vienādības zīmi starp Latvijas Republikas Neatkarības dienu un leģionāru piemiņas dienu, jāatgādina, ka 16.marts nav nacistiskās armijas slavināšana, bet gan neoficiāla latviešu karavīru, kas cīnījās par brīvu Latviju, piemiņas diena. Turklāt šī diena nav iekļauta oficiāli atzīmējamo dienu sarakstā. Savukārt 18.novembris ir svētku diena, kurā ar svinīgiem pasākumiem tiek atzīmēta neatkarīgas Latvijas valsts proklamēšanas diena. Tradicionāli šajā dienā tiek rīkots lāpu gājiens, kura mērķis ir pateikties Latvijas valsts dibinātājiem un brīvības cīnītājiem, kuru ticība latviešu tautas nākotnei un nestie upuri deva iespēju latviešiem būt starp tām retajām pasaules tautām, kurām ir sava valsts.

Protams, nevar noliegt, ka lāpu gājiens tika izmantos kā viens no nacistiskās ideoloģijas propagandas izpausmes veidiem, taču tas nav iemesls, lai kaut kur pasaulē tiktu aizliegts dedzināt lāpas vai katru aizdegto lāpu uztvert kā nacisma simbolu. Daudzās pasaules valstīs tiek rīkoti pasākumi, kuros izmanto lāpas. Piemēram, Skotijā, Edinburgā ik gadu 30.decembrī jaunā gada svinību ietvaros tiek rīkots ievērojams lāpu gājiens, taču tam nav pilnīgi nekādas saistības ar nacistiskās Vācijas propagandēto ideoloģiju.

Interesanti, ka saskaņā ar vēstures liecībām arī Padomju Savienībā dažādu pasākumu atzīmēšanai tika izmantotas tieši lāpas un aktīvi rīkoti lāpu gājieni. Saskaņā ar sniegto informāciju komjaunatne (Vissavienības Ļeņina komunistiskās jaunatnes savienība — VĻKJS) līdztekus citām aktivitātēm dedzīgi rīkoja arī lāpu gājienus. Turklāt saskaņā ar medijiem Maskavā jaunieši un studenti, ar pilsētas domes atļauju, joprojām rīko lāpu gājienus, lai godinātu Lielajā Tēvijas karā mirušo ārstu piemiņu. Šķiet, kaut kā liekulīgi, gan skatoties no vēstures pozīcijām, gan mūsdienu.

Jāatzīst, ka arī Kremļa izplatītajiem apgalvojumiem par to, ka EP vairākkārt rosinājis aizliegt Latvijā rīkoto lāpu gājienam nav nekāda seguma. Nav liecību par EP jebkādām aktivitātēm, kas būtu vērstas pret Latvijas neatkarības dienas svinību norisi. Vienīgie, kam varētu būt zināmi iebildumi pret pasākumu varētu būt atsevišķi Kremļa aizmetņi, kas savas glumās gļēvulības un mazattīstītās loģiskās spriestspējas iespaidā, bez jebkādiem panākumiem cenšas musināt citas EP struktūras.

https://www.nacionalaapvieniba.lv/par-mums/tradicijas/16-marts-legionaru-pieminas-diena/
https://www.lv100.lv/programma/kalendars/18-novembra-lapu-gajiens/
https://www.traveltrivia.com/most-interesting-parades/
komjaunatne – lāpu gājiens
http://www.priilimie.ru/historys/komsomol/1
http://fakeoff.org/history/fakelnye-shestviya-sovetskikh-pionerov-i-komsomoltsev
http://st-vestnik.ru/litnedelya/komsomolu-95.html
В Москве состоялось факельное шествие в память погибших в Великой Отечественной войне врачей
https://vm.ru/society/425465-v-moskve-sostoyalos-fakelnoe-shestvie-v-pamyat-pogibshih-v-velikoj-otechestvennoj-vojne-vrachej
https://echo.msk.ru/news/884644-echo.html

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s