Kremlis melo: Baltijas valstis izvērš agresīvu politiku pret savu valstu iedzīvotājiem

Dezinformācija:

Kremļa melu aģentūra lv.sputniknews.ru, atsaucoties uz Krievijas Federācijas Valsts domes Pilsoniskās sabiedrības attīstības, sabiedrisko un reliģisko apvienību jautājumu komitejas priekšsēdētāju Sergeju Gavrilovu (Сергей Гаврилов), ziņo, ka parasto cilvēku dzīve Baltijas republikās kopš neatkarības iegūšanas nav kļuvusi labāka. Bet daudzi par to klusē vai apspriež tikai virtuvē, jo totalitārisms un propagandas pakāpe šajās valstīs pat ir jaudīgāka nekā Ukrainā.
https://lv.sputniknews.ru/radio/20200128/13130634/deputat-gosduma-pora-muzhski-pogovorit-usa-pribaltika.html

Atmaskojums:

Apgalvojumi par to, ka Baltijas valstīs valda totalitārisms un kaut kāda veida informācijas plūsmas ierobežošana vai manipulācijas ar to, Kremliskajos medijos parādās visai bieži. Parasti šādiem apgalvojumiem nav nekāda seguma, šķiet, ka publikāciju kvalitāti un patiesumu nosaka paustā viedokļa autora ieņemamais amats vai popularitāte. Saskaņā ar vairākiem avotiem S. Gavrilova paustā informācija par Baltijas valstīm ir vairāk nekā kļūdaina.

Mazā Kremlista Sergeja tēze par totalitāru Baltijas valstu ideoloģijas virzienu saskaras ar kritiku jau pašos pamatos, jo šo valstu konstitūcijas, kas principā ir uzskatāmas par valsts juridisko spēku pamatelementu, nosaka to, ka Latvija, Lietuva un Igaunija ir neatkarīgas demokrātiskas republikas, kuru suverēnā vara pieder šo valstu tautām. To apstiprina arī vairāki starptautiskie rādītāji. Piemēram, pasaules demokrātijas indekss (Democracy index 2019), kurā Baltijas valstis, tostarp Latvija, sasniedz salīdzinoši augstus rādītājus. Pretēji S. Gavrilova apgalvojumiem Ukrainas rādītāji diemžēl ir nedaudz zemāki kā Baltijas valstīm, taču salīdzinājumā ar Krievijas Federāciju ir uzskatāmi pat par augstiem. Arī World Press Freedom Index norāda, ka totalitārismam raksturīgi ierobežojumi drīzāk ir attiecināmi uz Krievijas mediju vidi kā Baltijas valstīm.

Democracy index 2019
https://infographics.economist.com/2020/democracy-index-2019/index.html
Baltijas valstu konstitūcijas
https://likumi.lv/ta/id/57980-latvijas-republikas-satversme
https://www.wipo.int/edocs/lexdocs/laws/en/lt/lt045en.pdf
https://www.riigiteataja.ee/en/eli/521052015001/consolide
Democracy index 2019
https://www.eiu.com/topic/democracy-index
https://infographics.economist.com/2020/democracy-index-2019/index.html
World Press Freedom Index
https://rsf.org/en/ranking

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s