Kremlis melo, Gapoņenko piebalso: Latvija vēršas pret krievvalodīgajiem valsts iedzīvotājiem visos iespējamajos veidos

Dezinformācija:

Prokremliskā ziņu vietne EAdaily.com pagājušā gada nogalē publicēja Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālās pārstāves Marijas Zaharovas viedokli par trīs galvenajām problēmām Latvijā attiecībā uz krievvalodīgo diskrimināciju. Viņasprāt, trīs pamata problēmas Latvijā ir masveida bezvalstniecība, derusifikācija un plašsaziņas līdzekļu krievu valodā izspiešana no informācijas telpas. Publikācijā skaidrots, ka pēc Zaharovas domām nepilsoņiem tiek liegtas viņu politiskās un sociālekonomiskās pamattiesības. Diplomāte ne tikai kritizējusi Latvijas izglītības reformu, bet arī uzsvērusi, ka minoritāšu tiesību un likumu pārkāpumi bieži tiek īstenoti ar vardarbīgiem līdzekļiem. Atbalstot savus „darba devējus”, šī gada sākumā savā Facebook kontā Latvijas krievvalodīgo aizstāvis Aleksandrs Gapoņenko sociālajos tīklos paudis ārkārtīgi līdzīgu viedokli, ietērpjot to mazliet tēlainākos vārdos. Savā publikācijā viņš secinājis, ka cilvēki atkal tiek dalīti „augstākās” un „zemākās” rasēs. „Zemākās” rases cilvēkiem [diezgan skaidri noprotams, ka tiek runāts par krievvalodīgajiem] ir liegts runāt dzimtajā valodā, viņu bērniem ir liegts mācīties dzimtajā valodā, iegūt pilsonību, brīvi pārvietoties, izmantot tiesības uz vārda brīvību, kā arī piekļūt medijiem dzimtajā valodā. Viņš pat uzskata, ka nav izslēgta Aušvicai analogu nometņu celtniecība.

https://eadaily.com/ru/news/2019/12/14/zaharova-rossiya-ne-zabyla-pro-russkih-latvii

https://www.facebook.com/aleksandr.gaponenko.9

Atmaskojums:

Lūk, arī trīs Kremļa propagandas rupora lielākie un veiksmīgākie jājamzirdziņi kopš neatkarības atgūšanas – krievvalodīgo diskriminācija, mediju cenzūra un valoda. M.Zaharova lieliski atspoguļo jau tik ļoti nolietotos, bet joprojām aktuālos propagandas vēstījumus, savukārt A. Gapoņenko kā paklausīgs ķēdes suņuks rej pakaļ. Jāsaka gan, ka Aleksandrs šoreiz savā intelektuāļa izpausmē ir nošāvis greizi, jo pēc definīcijas latvieši un krievi pieder vienai rasei.

Kas attiecas uz abu pušu apgalvojumiem par krievu valodas aizliegumiem un liegumu mācīties dzimtajā valodā, jāatgādina, ka Latvijas izglītības reforma neparedz aizliegumu lietot krievu valodu, tā paredz mācības valsts valodā, kas saskaņā ar Latvijas Republikas Satversmi Latvijā ir viena un tā ir latviešu valoda. Turklāt mazākumtautību skolēniem tiks saglabāta iespēja dzimtajā valodā apgūt mazākumtautību valodu, literatūru un ar kultūru un vēsturi saistītus priekšmetus (moduļus), tāpat arī drīkstēs veidot svētdienas skolas, kurās attīstīt krievu kultūras un valodas prasmes, kā tas notiek daudzās citās Eiropas valstīs un ne tikai. Saskaņā ar Latviešu valodas aģentūras sniegtajiem datiem Krievijas Federācijā ir 3 latviešu diasporas nedēļas nogales skolas, kurās bērni var apgūt valodu un kultūru. Pretēji tam, kā tas notiek ar krievvalodīgajiem iedzīvotājiem Latvijā, nav dzirdēts, ka Krievijā vai kur citur dzīvojošie latvieši rīkotu skaļus protestus vai sacelšanās par izglītību dzimtajā valodā [t.i. latviešu], jo šķiet taču tikai loģiski apgūt tās valsts valodu, kurā dzīvo. Lai gan jāatzīst – ne visiem piemīt spēja domāt loģiski vai domāt vispār.

Lai kā negribētos, bet līdzīgs secinājums par spējām domāt loģiski ir jāattiecina arī uz nu jau mūžīgi slaveno pilsonis-nepilsonis spēli, kurā pat nav sevišķi daudz ko domāt vai prātot, ja personai nav Latvijas pilsonība – loģiski, ka tā nedrīkstēs piedalīties iekšējās vēlēšanās vai ieņemt amatus valsts pārvaldes augstākajās struktūrās. Atkal, ja padomā apgrieztās situācijās, būtu taču savādi, ja latvietis, kas nav Krievijas pilsonis gribētu piedalīties KF parlamenta vēlēšanās. Vēlēšanu organizatori droši vien „smietos kutināti” un teiktu, lai konkrētā persona vai personu grupa „staigā tālāk”. Tāpat arī Latvijā. Tas viss, protams, ir labojams kļūstot par Latvijas valsts pilsoni. Saskaņā ar Latvijas Republikas Pilsonības likumu ikvienai personai, tai skaitā Latvijā dzīvojošajiem nepilsoņiem, ir tiesības iegūt Latvijas pilsonību likumā norādītajā naturalizācijas ceļā. Turklāt likuma 4.pants nosaka to, ka Latvijas pilsoņi neatkarīgi no pilsonības iegūšanas veida tiesībās un pienākumos ir vienlīdzīgi.

Papildus tam Latvijas nepilsoņu tiesības un pienākumus, kā arī pašu nepilsoņu statusu regulē likums par to bijušās PSRS pilsoņu statusu, kuriem nav Latvijas vai citas valsts pilsonības. Pamatojoties uz likuma normām, nepilsonim tiek nodrošinātas Latvijas Republikas Satversmē noteiktās cilvēka tiesības un pienākumi. Turklāt arī šīm personām ir tiesības iegūt Latvijas pilsonību. Savukārt personām, kuras Latvijā ir ieceļojušas darba, mācību vai kādā citā nolūkā ir jāgriežas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē, kurā latviski nerunājošām personām palīdzes nokārtot nepieciešamos dokumentus, uzturēšanās atļaujas vai dokumentus darba uzsākšanai.

Kas attiecas uz preses un vārda brīvību Latvijā, domājams, nav nepieciešams izplūst plašos sacerējumos. Pēdējo pāris mēnešu laikā šis, patiesi, ir viens no TOP tematiem, ar kuriem mazajiem un lielajiem Kremlistiem patīk spēlēties. Protams, atkārtošana – zināšanu māte. Līdz ar to atgādinām, ka saskaņā ar World Press Freedom Index Latvija ierindojas starp preses brīvības kontekstā labāk novērtētajām valstīm un ieņem 24 vietu, savukārt „lielais mediju speciālists” KF 180 valstu novērtējumā ierindojas tikai 149 vietā, kas norāda uz milzīgām problēmām preses un vārda brīvības jomā pašā KF. Protams, uzbrukums labākā aizsardzība. Ir saprotams kāpēc Kremlis vēlas slēp savas neveiksmes. Nav patīkami, ja visu laiku centies būt liels un varens, bet viss, kas sanāk ir viena liela izgāšanās un neveiksmju čupa.

Rase definīcija:

https://lv.oxforddictionaries.com/definition/RASE

Latvijas Republikas Satversme, 4. pants. https://likumi.lv/ta/id/57980#p4

Uzzini galveno par pāreju uz mācībām valsts valodā

https://izm.gov.lv/lv/aktualitates/2942-infografiki-par-pareju-uz-macibam-valsts-valoda

Latviešu diasporas nedēļas nogales skolas

https://valoda.lv/latviesu-valoda-arzemes/diaspora/

Pilsonības likums

https://likumi.lv/doc.php?id=57512

Par to bijušās PSRS pilsoņu statusu, kuriem nav Latvijas vai citas valsts pilsonības

https://likumi.lv/ta/id/77481-par-to-bijusas-psrs-pilsonu-statusu-kuriem-nav-latvijas-vai-citas-valsts-pilsonibas

World Press Freedom Index

https://rsf.org/en/ranking

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s