Kremlis melo: Latvijas nākotne – monoetniska valsts

Dezinformācija:

Krievijas Fedrācijas Ārlietu ministrijas publicētajā ziņojumā par cilvēktiesību situāciju atsevišķās valstīs vēstīts, ka Latvijā ir ļoti nelabvēlīga vide. Ziņojumā norādīts, ka Latvijas valdošā koalīcija turpina aktīvi virzīties uz monoetniskas valsts izveidošanu. Tā rezultātā cieš valsts krievvalodīgie iedzīvotāji, kuri saskaras ar valdības nelabvēlīgo attieksmi un mazākumtautību tiesību pārkāpumiem.

Pilns ziņojums:

https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/humanitarian_cooperation/-/asset_publisher/bB3NYd16mBFC/content/id/4025481?fbclid=IwAR3Ms_Q5jcVXUvejJT5nJJTQUwVE3s28jkctgZGTjB5SI9-jXRgx_0S6-ds#19

Atmaskojums:

Valdības dienas kārtībā nav atrunāti darbības principi monoetniskas valsts izveidei. Turklāt Latvijas valsts Satversmē ir skaidri norādīts, ka Latvija ir demokrātiska valsts, kas ciena minoritātes un ievēro to tiesības, teorētiski, jau pašos pamatos norādot, ka Latvija nav un neplāno būt monoetniska. Lai turpinātu iztirzāt konkrēto tēmu ir jāpaskaidro, ka monoetnicitāte (monoethnicity) ir vienas etniskās grupas esamība noteiktā reģionā vai valstī, proti, pretstats polietniskumam. Pamatā šī jēdziena izmantšana tiek plaši kritizēta, jo mūsdienās ir praktiski neiespējami saglabāt absolūti monoetnisku valsti. Lai gan ir atsevišķas valstis, kuras savas noslēgtās sabiedrības dēļ tiek uzskatītas par monoetniskuma piemēriem kā Japāna un Dienvidkoreja, taču arī šājās valstīs ir atsevišķas etniskās minoritātes, kas sabiedrības pārstāvniecībā, katrā no valstīm, veido  aptuveni 1% . Japānā tie ir korejieši, ainusi un rukjusi, savukārt Dienvidkorejā ir milzīgs skaits ķīniešu imigrantu. Līdz ar to arī šīs valstis nevar uzskatīt par 100% monoetniskām.

Turklāt jau 2004.gadā, uzrunājot radošāko latviešu valodas kā valsts valodas un literatūras skolotāju godināšanas pasākuma dalībniekus Rīgas pilī, tika skaidri norādīts, ka Latvija nav monoetniska valsts, ka mēs esam ļoti dažādi, un tamdēļ ir svarīga šī valsts valoda kā vienotājfaktors, kā sazināšanās veids, kā veids, kādā vienam otru saprast un nepārprast. Tā ir daļa no mūsu kultūras.

Ir vairāk kā skaidrs, ka Latvija tāpat kā Krievija  un citas valstis tiecas uz savas kultūras un identitātes saglabāšanu. Tāpēc no vienas puses ir apsveicama KF vēlme parūpēties par saviem tautiešiem, taču no otras puses Latvija nēkādi neierobežo krievvalodīgo iespējas apgūt savu valodu un kultūru. Diasporas pārstāvjiem ir visas tiesības veidot savas svētdienas skolas un attīstīt savu kultūru tāpat kā to dara latvieši, kuri dzīvo citās valstīs. Iespējams atkārtošos, bet tā vietā, lai latvieši, kuri dzīvo KF vai citās valstīs, ietu protestos un taisītu sevi apkaunojošas kamaņas pieprasot latviešu skolas, veido svētdienas skolas, kurās apgūst gan savu valodu, gan kultūru, tādējādi cienot konkrēto valsti un tās iedzīvotājus. Kāpēc šāda cieņa nevar būt abpusēja?

Pretēji tam kā Kremlim lojālajos medijos nereti tiek propagandēts, krievvalodīgā sabiedrības daļa vai citas mazākumtautības netiek ierobežotas, liedzot atzīmēt savai kultūrai raksturīgus svētkus vai atceres pasākumus. Tāpat kā citur pasaulē arī Latvijā mazākumtautībām ir atļauta pulcēšanās un sabiedrisku aktivitāšu veidošana. Tuvākais pasākums, kas tiek saukts par “latviešu Meteņu māsīcu” ir Masļeņica, kas šobrīd  norisinās pilnā sparā. Tajā pašā laikā jebkurš gribētājs laipni tika gaidīts uz nu jau aizvadītajiem Meteņu pasākumiem, kas vien jau norāda, ka Latvija nav un netiecas uz monoetniskas valsts izveidi, bet gan uz civilizētu sabiedrību, kas nekauks uz mēnesi un neskraidīs ap ugunskuru satinušies autiņos ar rungu rogās. Mēs tiecamies uz modernu sabiedrību, kas apzinās savas tautas vērtību, tāpēc saliedētība un kopēja cieņa pret valsti, tās galvenajām iezīmēm un citam pret citu ir izšķiroša. Protams, ikvienai sabiedrības daļai ir vēl kur augt un par ko piedomāt. Labs nāk ar gaidīšanu, bet paliekot PSRS vai senākos autiņos neviena no pusēm nepiedzīvos izaugsmi – drīzāk atkritīs uz pašiem pirmsākumiem. Lai tas nenotiktu cilvēkam kā indivīdam ir beidzot jāsāk domāt, kas Tu esi – šīs zemes konkrētās teritorijas iedzīvotājs vai parazīts, kas turpina pudēt to, kas kādreiz varētu būt skaists.

Tomēr, ja kādam KF Ārlietu ministrijā vēl šķiet, ka Latvijas valdība dziļi Saeimas vai Ministru kabineta pagrabos kaļ slepenu monoetniskas Latvijas izveides plānu, lai kāds tas arī nebūtu, ieteiktu viņam padomāt par profesijas maiņu. Varbūt vērts apsvērt fantastikas romānu rakstīšanu – pietiks pūdēt jau tā iesmirdušo zivi.

AVOTI:

https://www.vestnesis.lv/ta/id/94572

https://findwords.info/term/monoethnicity

http://dbpedia.org/page/Monoethnicity

https://www.mfa.gov.lv/tautiesiem-arzemes/latviesu-valodas-apguve/diasporas-nedelas-nogales-skolas

https://www.riga.lv/lv/news/riga-notiks-pilsetas-svetki-%E2%80%9Cmaslenica-%E2%80%93-lielais-pankuku-cepiens?19046

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s