Kremlis melo: Nebūtu Padomju okupācijas – Latvija joprojām nezinātu, kas ir fiziskā audzināšana

Dezinformācija:

Prokremliskā ziņu vietne rubaltic.ru ziņo, ka Padomju Latvijā: “okupanti” ieviesa latviešiem fizisko audzināšanu (fizkultūru). Tiek ziņots, ka Latvijas Aizsardzības ministrijā trūkst veselīgu un fiziski izturīgu karavīru. Raksta autors pauž uzskatu, ka iemesls ir tas, ka līdz ar atdalīšanos no PSRS, republikā tika iznīcināta jauno paaudžu profesionālās fiziskās sagatavotības sistēma. Publikācija vēsta, ka tūlīt pēc kara Padomju Baltijā tika izveidotas fiziskās kultūras biedrības, notika sporta un vieglatlētikas sapulces un atjaunoti nozīmīgi sporta infrastruktūras objekti, turklāt Padomju laikos ir pieaudzis to cilvēku skaits, kuri spējuši sasniegt un noturēt GDA standartus (Viskrievijas sporta komplekss Готов к труду и обороне» (ГТО), “gatavs darbam un aizsardzībai” (GDA)). Tā rezultātā padomju iedzīvotāju fiziskās kultūras sagatavotība bijusi ļoti augstā līmenī, bet pēc atdalīšanās šis līmenis strauji sarucis.

https://www.rubaltic.ru/article/kultura-i-istoriya/04062020-sportivnoe-stroitelstvo-v-sovetskoy-latvii-okkupanty-privili-latysham-fizkulturu/

Atmsakojums:

Publikācija izveidota Kremļa propagandistiem raksturīgajā manierē, vēstot par to, cik Latvijai PSRS laikos bijis labi un kādas izaugsmes iespējas tā piedzīvoja, bet pēc izstāšanās, Latvija pārvērtās par neizdevušos valsti, kurai neveicas nedz politikā, nedz sociālajā jomā, nedz ekonomikā un pat ne kultūrā. Šoreiz Kremļa pakalpiņi sasnieguši pat priekš viņiem salīdzinoši „iespaidīgu” izdomas līmeni un pievērsušie sporta kultūras tēmai. Laikam jau pašiem nedaudz apnicis kopēt vienus un tos pašus melus.

Tomēr augstāk citētais apgalvojums, ka Padomju Latvijā totalitārā režīma uzturētāji ieviesa latviešiem fizisko audzināšanu (fizkultūru), netieši norādot, ka pirms Padomju okupācijas 1940.gada 17.jūnijā latvieši bija parasta, neizglītota „bļauru” banda, ir pārsteidzīgi – turklāt loģiski domājot, rodas grūtības saprast, kuri tad bija tie labie laiki, ko Padomju vara atnesa latviešu tautai. Tā vien šķiet, ka par lielu ieguldījumu no viņu puses tiek uzskatītas 1941.gada 14. maija un 13/14.jūnija izvērstās masveida represijas un deportācijas, kas nepārprotami deva zināmu rūdījumu izturīgajai latviešu tautai, taču diez vai jebkā palīdzēja attīstīt sporta kultūru. Turklāt, lai attīstītu jebkādu kultūras nozari, sevišķi sporta, nozīmīgi ir finanšu līdzekļi. Taču saskaņā ar secinājumiem, kas izriet no Vidzemes Augstskolas rektora Gata Krūmiņa veiktā pētījuma, Latvija un arī pārējās Baltijas valstis okupācijas gados vairāk iemaksāja PSRS budžetā, nekā saņēma atpakaļ. Saskaņā ar pētījumā iegūtajiem datiem Latvijas PSR teritorijā gūtie ieņēmumi bija par 18,8% lielāki nekā izdevumi, un šī starpība nonāca PSRS budžetā. Turklāt tā tika tērēta nevis Latvijas attīstīšanai vai sporta nodarbību organizēšanai, bet tās militarizēšanai un iedzīvotāju represēšanai.

Tostarp saskaņā ar virtuālo enciklopēdiju, kuru izstrādājuši Latvijas Izglītības fonds un Latvijas Olimpiskā akadēmija, mūsdienu fiziskās audzināšanas un sporta pirmsākumi Latvijā aizsākti 19.gadsimtā, kad Latvijā tika nodibinātas vairākas sporta organizācijas. Lai gan Latvijas teritorija atradās karadarbības zonā, tomēr tika veikts mērķtiecīgs darbs neatkarīgas valsts dibināšanā un valsts attīstīšanā. Pēc 1918.gada 18.novembra tika atjaunotas un izveidotas no jauna daudzas sporta organizācijas. Taču Padomju vara 1940.gadā okupējot Latviju, aktīvākās un lielākās jauniešu sporta organizācijas slēdza. Tā vietā jaunatnes vidū aktīvu darbību izvērsa skautu organizācija, organizējot vasaras sporta nometnes.

Avoti:

http://okupacijasmuzejs.lv/lv/latvijas-okupacijas-vesture/nacistiska-okupacija/

https://www.lsm.lv/raksts/dzive–stils/vesture/mits-par-psrs-investicijam-padomju-latvija-cik-latvija-nopelnija-un-cik-ieskaitija-centralaja-budzeta.a209689/

http://latvijassports.lv/lv/par-mums

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s