Latvija (ne)pārraksta vēsturi: NEPLP izmet miskastē Russia Today

Kremļa propagandas mašinērija ir samērā liela, tā atradīs iespēju aizskart visus un it visu, kas neatbalsta Kremļa politikas dīvainības un slapjos sapnīšus. Kaut arī nevar noliegt, ka viens no lielākajiem Kremļa propagandas mašinērijas uzdevumiem ir diskreditēt ASV, tā nebūt nav vienīgā valsts, uz kuru mūsdienu Krievijas Federācija (KF) ir uzmetusi lūpu.

Vairāku pētniecisko aģentūru veiktie pētījumi, tai skaitā RAND, liecina, ka ASV nebūt nav tā vienīgā valsts, kas regulāri aizvaino nabaga, “ne pie kā nevainīgo” KF. Putina režīmam lielu rūgtumu ir sagādājušas arī tuvākās kaimiņvalstis, it sevišķi Baltijas valstis, kas ne tikai  „aizbēga” no Padomju Savienības apskāvieniem, bet arī atjaunoja neatkarīgas valsts statusu. Tas Kremlim teju 30 gadus licis apvainoties par gandrīz visu, ko izdara vai neizdara kāda no Baltijas valstīm.

Īpašu uzmanību vasaras sākumā izpelnījās Latvija, kas ne tikai apgalvo, ka PSRS bija okupācijas vara, bet arī „pārraksta vēsturi un izmanto cenzūru, lai turētu sabiedrību informācijas vakuumā”. Šie ir šīs sezonas visizplatītākie Kremļa vēstījumi, kas tiek regulāri pausti, izmantojot dīvainus informācijas avotus, kas raksta par vēsturi. Piemēram, šī gada maijā aizsākās plašas diskusijas par “nelaimīgo” Molotova Ribentropa paktu, kas, saskaņā ar Kremļa vēstījumiem neizraisīja Otro pasaules karu un Baltijas valstu okupāciju,  tādējādi norādot, ka Baltijas valstis pārraksta vēsturi un maldina starptautisko sabiedrību. Šādos Kremļa propagandas rakstos nereti tiek liktas atsauces uz pēkšņi atklātiem jauniem dokumentiem, kas pierāda Rietumu melīgo dabu, lai gan starptautiskā vēstures avotu izpēte un analīze liecina par pretējo, Kremlim lojālie mediji joprojām cenšas pārliecināt pasauli par viņu labajiem nodomiem un Baltijas valstu, tai skaitā, Latvijas brīvprātīgo iestāšanos PSRS. Līdzīgs propagandas liešanas scenārijs tiek izspēlēt no Kremļa puses attiecībā  arī uz KF paveikto Krimas okupāciju 2014.gadā. Saskaņā ar Kremļa propagandu arī Krima netika okupēta , bet pati pievienojās KF, jo līdzīgi, kā tas tiek apgalvots par Latviju arī Krima jau kopš dinozauru laikiem ir KF īpašums un tāpēc nav svarīgi dažus gadus atpakaļ noslēgtie līgumi, kas paredz da jeb kādu teritoriālo sadalījumu. Ņemot vērā šo domu gājienu, viens otrs „pesimists” varētu sākt uztraukties vai KF nav padomā atkārtot Krievijas caristes vai PSRS ekspansiju, jo KF dezinformācijas kanāli, noderīgie idioti, to skaitā pietiek.com komentētāji „Q” un „ha ha”, kā arī dažāda līmeņa ietekmes aģenti (Jurkāns tāds kluss vai arī slims pēdējā laikā ir palicis) aktīvi darbojas pie sabiedrības uzticības graušanas pret savu valstu valdībām un vērtībām.

Šī gada jūnija beigās Kremļa noderīgajiem idiotiem un citiem Kremļa zooparka iemītniekiem atradās jauns „alvas zaldātiņš”, kas, viņuprāt, pierāda, ka Latvijā (līdz ar to arī visā Baltijas reģionā) notiek neadekvāta preses cenzūra. Lai gan loģiski domājot, mūsdienās ir ļoti grūti cenzēt jebko, jo pasaule ir plaša un tā vai citādāk informācija nonāk pie savas auditorijas, vienīgais izņēmums varētu būt Ziemeļkoreja, kurā par sliktu, bet noklusētu domu vien var nosūtīt visu ģimeni uz darba nometni. Tomēr atgriežoties pie Latvijas agresīvās cenzūras tēmas, plašu rezonansi krievvalodīgo mediju vidē jūlija sākumā izsauca Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) lēmums aizliegt Latvijā raidīt Russia Today (RT) TV  programmas. Šāds lēmums pieņemts pamatojoties uz to, ka aizliegtās RT programmas atrodas Eiropas Savienības (ES) Padomes noteikto sankciju par Ukrainas teritoriālās integritātes, suverenitātes un neatkarības graušanu pakļautas personas – Dmitrija Kiseļova – faktiskā kontrolē, valdījumā un vienpersoniskā pārziņā.     

Šis NEPLP lēmums izraisīja milzīgu apjukumu un dusmu vilni KF mediju vidē. KF ĀM oficiālā pārstāve Marija Zaharova pauda, ka šāds lēmums ir sašutumu raisošs un prettiesisks solis, jo RT grupas vadītāja ir pilnīgi cita persona ar ko Kiseļovam absolūti nav saistības, jo viņš ir nevis RT vadītājs, bet gan pārstāv pilnīgi citu mediju, pret kuru sankcijas netika izvirzītas.

Pats Kiseļovs arī reaģēja uz notikušo, viņš apgalvo, ka šis lēmums ir rusofobijas apžilbinātu Latvijas varas iestāžu stulbuma un nezināšanas līmeņa rādītājs. Arī viņš uzskata, ka šādam aizliegumam nav juridiska pamatojuma, tāpēc Latvijai nekavējoties ir jāatdod RT raidīšanas tiesības. Kremlim lojālā melu aģentūra Sputnik šai sakarā uzsver, ka Kiseļovs ir „Rossiya Segodņa” ģenerāldirektors, un viņam nav nekādas saistības ar RT. Arī Rossija Segodņa galvenā redaktore Margarita Simonjana ir paudusi līdzīgu viedokli.

Tomēr lai kā arī Kremļa suņi nemēģinātu izkaukt “savu patiesību”, Kiseļovs pats sev ir jau izracis bedri. Saskaņā ar mediju avotiem Krievijas TV vadītājs jau sen ir zināms ar savu ekstravaganto pieeju KF propagandas izplatīšanā, īpaši Rietumu dēmonizēšanā, homoseksuālisma stigmatizēšanā un Ukrainas apsaukāšanu par fašistu valsti. Ne velti ES ir vērsusi sankcijas tieši pret viņu, nevis kādu konkrētu mediju. Kiseļovs pat tiek dēvēts par biedra Putina mediju operācijas galveno sastāvdaļu – viņš patiesībā ir Krievijas galvenais propagandists, kura izteicieni gan vairāk liecina par zināmām šizofrēnijas iezīmēm vai vienkārši uzskatāma par demenci ar paranojas piegaršu. Pretējā gadījumā būtu jājautā, kurš sevi cienošs raidījumu vadītājs, sabiedriska persona it kā analītiskā ziņu raidījumā piedāvātu aprakt vai sadedzināt mirušo homoseksuāļu sirdis, jo tādu cilvēku orgānus nedrīkst izmantot orgānu transplantēšanā. Pēc bijušā Kremļa iekšējās informācijas un politiskā analītiķa Gļeba Pavlovskija vārdiem, Kiseļovs un viņa valsts mediju kolēģi ir “rusofobijas” ģeneratori. Tā ir “mašīna, kas iznīcina melno mītu par Krieviju kā Eiropas un civilizācijas ienaidnieku”.

Tas ir saskaņā arī ar NEPLP izdotā lēmuma pamatojumu – RT ir 2005. gadā Krievijā izveidots, starptautiskajai sabiedrībai paredzēts televīzijas programmu tīkls, kas raida angļu, spāņu, arābu un citās valodās un savās pārraidēs izplata ar Kremļa oficiālo pozīciju saskaņotu saturu. Pārraidēs RT, līdzīgi kā citi Kremļa propagandas kanāli, Latviju vienmēr centušies atainot kā neizdevušos valsti. Savukārt Kiseļovs ir viens no redzamākajiem Krievijas propagandas kampaņu īstenotājiem un televīzijas propagandas raidījumu vadītājs.


AVOTI

RAND pētījums:

https://euvsdisinfo.eu/in-the-shadow-of-revised-history/?highlight=Molotov

https://www.themoscowtimes.com/2020/05/07/baltics-accuse-russia-of-trying-to-falsify-history-on-war-anniversary-a70208

https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1192046/kremlin-reopens-chapter-on-baltic-occupation-why

https://www.bbc.com/news/world-europe-26839216

https://euvsdisinfo.eu/report/the-sanctions-put-on-dmitry-kiselev-do-not-concern-the-rt-agency/

BBC

https://www.bbc.com/news/world-europe-18287223

NEPLP:

https://www.neplpadome.lv/lv/sakums/padome/padomes-sedes/sedes-sadalas/neplp-latvija-aizliedz-kremla-ietekmigako-propagandas-kanalu.html

Dez Linki:

https://sputniknewslv.com/Russia/20200703/13994159/kf-am-aicina-starptautiskas-organizacija-novertet-latvijas-lemumu-par-rt-translacijas-aizliegumu.html

https://lv.sputniknews.ru/Russia/20200630/13982012/My-iskrenne-posmeyalis-Kiselev-prizval-Latviyu-nemedlenno-vernut-veschanie-RT.html

https://sputniknewslv.com/Russia/20200702/13990066/simonana-par-rt-aizliegumu-latvija-sputnik-blokesana-netrauce.html

https://tass.ru/obschestvo/8851905

https://ria.ru/20200630/1573695214.html

https://lv.baltnews.com/Russia_West/20200630/1024006873/My-iskrenne-posmeyalis-Kak-latviyskie-vlasti-popali-vprosak-zapretiv-veschanie-RT.html

https://lv.baltnews.com/school_Russian/20200630/1024003890/Diskussiya-dlya-russkikh-no-bez-russkikh-Strannuyu-zabotu-o-mestnykh-SMI-proyavili-v-Latvii.html

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s