Kremlis melo: Solidaritāte rusofobijā. Baltijas valstis piesaka karu Krievijas medijiem

Jāatzīst, ka pēdēja gada laikā pasule ir piedzīvojusi milzum daudz pārmaiņu, vai tās ir labas vai sliktas – to laiks rādīs. Taču, lai kā visums mainītos ir dažas vietas uz pasaules, kuras jau gadiem nepiedalās “globālajos procesos”, un ir iesprūdušas pašradītā laika cilpā, sauksim to par Kremļa melu orbītu, kas arī šo 2021.gadu aizsāka ar jau rutīnā pāraugušu sūdzēšanos par Latvijas slikto izturēšanos pret krievvalodīgajiem medijiem.

Šī gada otrajā janvārī Kremļa melu aģentūra Baltnews nopublicēja izsmeļošu rakstu par Latvijas naidīgo attieksmi pret krievvalodīgajiem žurnālistiem. Raksts tapis atsaucoties uz decembra sākumā izvirzītajām apsūdzībām pret krievu valodā runājošajiem Sputnik un Baltnews žurnālistiem par ES sankciju pārkāpšanu.

 Protams, kā jau ierasts, secinājums ir viens – Kremlis nav vainīgs un viņu atbalstošās ziņu aģentūras neko nav pārkāpušas, ir acīmredzams, ka žurnālisti tiek vajāti par sadarbību ar Krievijas ziņu aģentūru. Līdz ar to, pēc Kremļa “pareizajiem” uzskatiem tas ir demokrātiskas sabiedrības normu pārkāpums, preses brīvības un vārda brīvības ierobežošana, jo Baltijas valstis ir pasludinājušas karu pret Krievijas valsts mediju resursiem, un tās regulāri nodarbojas ar sistemātisku kaitniecību. Turklāt, saskaņā ar Kremļa paustajiem apgalvojumiem tas notiek valstiskā līmenī un visas antidemokrātiskās darbības tiek pārvērstas par oficiāliem demokrātijas aizsardzības manevriem vienkārši nosaucot KF valsts medijus par “Nacionālās drošības apdraudējumu”.

Pagājušā gada nogale pat ir ieguvusi sava veida mēneša nomināciju, jo augstāk minētajā rakstā 2020.gada decembris ir nodēvēts par Melno Decembri – visnotaļ krievvalodīgajiem ļoti tuva krāsa, jo kā zināms dažus gadus atpakaļ bijušais Latvijas Izglītības ministram arī tika piedēvēta šī košā krāsa – Melnais Kārlis.

Tomēr jāatzīst, ka  tik ļoti negatīvā konotācija, kas tiek piedēvēta pagājušā gada 3.decembrim ir neatbilstoša patiesajiem notikumiem. Minētajā rakstā tiek uzskaitīti vairāki fakti par darbībām, kuras vērstas pret krievvalodīgo mediju vides kādu no elementiem. Saraksta, kas nopublicēts cītīgi datējas līdz 2015.gadam. Protams, nepieredzējušam Kremļa propagandas sekotājam viss ir skaidrs, Latvija un citas Baltijas valstis vajā žurnālistus, ierobežo vārda brīvību un daudz ko citu. Taču pie tik rūpīgi un faktoloģiski sastādīta saraksta netiek paskaidrots, kāpēc konkrētie ierobežojumi tika uzlikti. Tā vietā tiek kropļota morāles un ētikas definīcija vienkārši sakot, ka Latvija nepatiesi apvainoja, ka Latvija ir rusofoba un Rietumiem pakalpojoša valsts.

Jāatzīst visai veiksmīgs propagandas izplatīšanas paņēmiens – nevienam nepatīk būt apvainotajam. Šeit jāpiemin arī kāds cits Kremļa propagandas elements, kurš rada ļoti lielu ticamības efektu. Proti, ārvalstu speciālisti, kas it kā nesaistīti ar krievvalodīgo vidi pauž tik ļoti Kremlim pietuvinātu viedokli.

Šajā gadījumā tiek izmantots Amerikāņu mediju analītiķis, uzņēmuma William Dunkerley Publishing Consultants  Viljams Dunkerlijs, kurš sarunā ar problēmas skarto mediju Baltnews pauda atbalstu un nožēlu par to, kas notiek un mēģināja skaidrot kāpēc Baltijas valstis tik ļoti vēršas pret krievvalodīgajiem medijiem un neobjektīvi interpretē ES sankcijas. Viņš skaidrojis, ka dažiem Baltijas valstu sabiedrības sektoriem joprojām nav apnicis demonstrēt savu neiecietību pret Krieviju un situācija ir patiešām grūta. Pēc viņa domām, pašreizējā “sarežģītā situācija” ir rezultāts Latvijas varas iestādēm, kuru mērķis ir padzīt no valsts etniskos krievus, kuri veido aptuveni 40% iedzīvotāju. Pēdējos gadus trīsdesmit tik ļoti dzirdēts apgalvojums, kas nāk no it kā neatkarīga eksperta.

Turklāt zinot, Krievijas-ASV attiecības, precīzāk, to nesaskaņas, fakts, ka milzīga mediju analītikas uzņēmuma pārstāvis/vadītājs pauž šādu viedokli – jau vien liek ticēt, ka kaut kas nav īsti kārtībā, Latvija melo, jo pat ASV, kas parasti pauž negatīvu viedokli par Krieviju, tā apgalvo. Tas ko viņi nepasaka ir fakts, ka minētā persona plaši sadarbojas ar plašsaziņas līdzekļu organizācijām Krievijā un citās postkomunistiskajās valstīs un ir konsultējis valdības vadītājus mediju un preses stratēģiju izveidē. Bez tam viņš arī ir vecākais līdzstrādnieks Amerikas Universitātē Maskavā, kas dibināta 1990.gadā ar ar Gorbačova un tā laika Maskavas mēra Gavrilla Popova svētību. Līdz ar to, nemaz tik neatkarīgs šis it kā eksperts nav. Iespējams pat komunistisko ideju atbalstītājs (bet tas, protams, tikai pieņēmums).

Atgriežoties pie nabaga apdalītajiem krievvalodīgo žurnālistiem, kas nevainībā mazgā rokas un tiek vajāti bez pamata. Saskaņā ar pieejamo informāciju viss nemaz nav tik naivi kā sākotnēji liekas, jo konkrētā notikuma aizsākumi ir meklējami jau 2016.gadā, kad Latvijas domēnu reģistrs pēc Latvijas Ārlietu ministrijas rīkojuma saņemšanas, slēdza Sputnik Latvia vietni, kas izraisīja milzu rezonansi Kremļa aprindās. Vēlāk atsaucoties uz ES sankcijām pret Krieviju, Latvija bloķēja piekļuvi Rossijai Segodnijai piederošajam tiešsaistes portālam baltnews.lv. Savukārt pagājušajā gadā Latvija aizliedza Krievijas televīzijas kanālu RT, jo saskaņā ar Elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) datiem to kontrolē – Dmitrijs Kiseļovs, uz kuru attiecas ES sankcijas. RT un citi tā pārvaldītie kanālu tīkli ir Kiseļova “efektīvā kontrolē” un savos apgalvojumos diskreditē Latviju. Arī citas Baltijas valstis minētos medijus ir definējušas kā apdraudējumu valsts drošībai, tādējādi vēršoties pret viltus ziņu un diskreditācijas izplatīšanu. 

Zināms, ka Krievijas informācijas politika tiek veikta caur Krievijas finansētiem interneta portāliem tai skaitā Sputniknews un Baltnews. Viņu mērķis ir paplašināt Krievijas ietekmi informācijas telpā, veicināt antirietumniecisku noskaņojumu un veidot Kremlim labvēlīgu sabiedrības viedokli. Ja kāds vēl apšauba Kremļa ietekmi uz minētajiem medijiem, tad jāpiemin, ka Sputnik tika izveidots Krievijā ar prezidenta dekrētu ar mērķi “ziņot par Krievijas valsts politiku ārvalstīs”. Lai gan vietne Baltnews mēģina sevi pārstāvēt kā neatkarīgu mediju, taču 2017. gadā izmeklēšana parādīja, ka tā ir saistīta ar Kremļa globālo dezinformācijas tīklu. Baltnews ir saistīts ar Rossiya Segodnya valstij piederošo mediju uzņēmumu, kurā ietilpst Sputnik News.

Līdz ar visu iepriekš minēto, lai kā Kremļa melu aģentūras necenstos pierādīt savu šķīstumu un padarīt Latviju arī Lietuvu un Igauniju par grēkāžiem, tas tā nav. Un kārtējo reizi, noteikti ne pēdējo jāsaka: “Kremlis melo, Latvijā netiek vajāti krievvalodīgie žurnālisti un apsūdzēti tikai par to, ka viņu etniskā piederība nav latvietis”.

Черный декабрь:

https://lv.baltnews.com/Russia_West/20210102/1024487556/Solidarnost-v-rusofobii-Pribaltika-obyavila-voynu-rossiyskim-SMI.html

Чёрный Карлис:

Saraksts:

https://lv.baltnews.com/Russia_West/20201231/1024487835/Pribaltika-protiv-rossiyskikh-SMI.html

Viljams Dunkerlijs:

https://lv.baltnews.com/Russia_West/20201223/1024462621/Za-chto-v-Pribaltike-presleduyut-zhurnalistov-Rasskazyvaet-amerikanskiy-mediaanalitik.html

https://www.eurasiareview.com/author/william-dunkerley/

https://www.rubaltic.ru/experts/ssha/dunkerley/  (ari RuBaltica viņš ir eksperts)

Amerikas Universitāte Maskavā:

http://www.iecca.ru/en/the-council/item/118-american-university-in-moscow

2016:

https://www.rferl.org/a/latvia-blocks-russian-news-site-sputnik-calling-kremlin-propaganda-tool/27643252.html

2019:

https://news.err.ee/964965/latvia-blocks-baltnews-portal-citing-eu-sanctions-against-russia

2020:

https://www.politico.eu/article/latvia-bans-rt-russian-television-channel/

Kremļa ietekme:

https://euvsdisinfo.eu/three-things-you-should-know-about-rt-and-sputnik/?highlight=%22not%20independent%22

Prezidenta dekrets:

Baltnews nezinamais bralis:

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s